Beyaz Eşya

Haziran 2024

Evlerin Demirbaşı Olan Beyaz Eşya Tavsiye Rehberi

Evlenen, ev değiştiren ve evini yenilemek isteyenlerin başvurdukları en iyi beyaz eşya tavsiye rehberi, yorucu alışveriş sürecini kısaltır. Planlı, programlı ve bilinçli olarak yapılacak seçimlerle beyaz eşyalar uzun süre ilk günkü performansında kullanılabilir.

İhtiyaçlarınızı Yazarak Listeleyin!

Yeni bir çamaşır makinesi ya da derin dondurucu ihtiyacınız mı var? Kullanım yeri göz önünde tutularak farklı markaların sundukları ürünleri, fiyat ve ödeme planlarını inceleyerek en doğru kararı hızlı bir şekilde verebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı önceden belirleyerek hem gereksiz harcamadan kurtulur hem de tam istediğiniz ürünü kullanma şansını elde edersiniz.

Ölçüye uygun bir alışveriş için beyaz eşyaların kullanılacağı alanı ölçün, biçin. Yerine sığmayacak bir buzdolabı veya mevcut tesisatla uyumlu bir şekilde kullanılamayacak davlumbaz büyük bir hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir.

 • Kampanyaları yakından takip ederek
 • Alternatif modeller değerlendirerek
 • Renk ve tasarım konusunda ortak karar vererek birlikte yaşadığınız kişilerle evinizi yenileyebilirsiniz.

Alışveriş yapmayı planladığınız markaların internet sitelerini inceleyerek fikir edinebilir, sizin için özel olarak hazırlanan karşılaştırmaları değerlendirebilir ve en iyi beyaz eşya seçiminde zamandan ve bütçeden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Beyaz Eşya Alırken Gözden Kaçan Önemli Detaylar Nelerdir?

Gündelik hayatın vazgeçilmezi olan beyaz eşyalar aynı zamanda da ev ve iş yerlerinin demirbaşıdır. Doğru ürünü seçmek hem zahmetli hem de maliyetli olabilir. Bu süreci daha kolay ve keyifli hale getirmek için önceden araştırma yapmak ve kullanıcılardan beyaz eşya tavsiyesi almak gerekir.

 • Eşyanın boyutu
 • Enerji sınıfı
 • Garanti seçenekleri
 • Ses düzeyi
 • Sahip olduğu özellikler ve
 • Fiyat-performans dengesi önceden değerlendirilmelidir.

Beyaz eşya seçmek her ne kadar göz korkutucu bir süreç olsa da alınacak basit tedbirlerle keyifli hale getirilebilir.

Hacim ve Büyüklük

Beyaz eşyanın boyutu seçimi etkileyecek en önemli kriter olarak değerlendirilebilir. Kullanılacak beyaz eşya az yer kaplarken beklenti ve ihtiyaçları da eksiksiz bir şekilde karşılamalıdır. Kalabalık aileler, tek başına yaşayanlar, iş yerleri veya küçük evler için hacim ve büyüklük satın alma kararını vermeden önce mutlak suretle değerlendirilmelidir.

Marka Seçimi

Marka bağımlılığı kararlar üzerinde etkilidir. Yerli ve yabancı markaların birbirinden farklı özelliklere sahip sayısız çamaşır makinesi modeli arasından seçim yapmadan önce çamaşır yıkama sıklığı belirlenmeli, ihtiyaçlar değerlendirilmelidir.

Bir beyaz eşyanın uzun ömürlü, teknolojik donanımının yeterli ve bütçesinin sizin için uygun olması yeterlidir. Kullanıcı yorumları ve şikâyetler değerlendirildiği zaman olumsuz geri dönüşlerin yapıldığı marka ve modeller tercih edilmemelidir.

Enerji Sınıfı Önemli mi?

Enerji sınıfı değerlendirmesi tasarruf açısından önemlidir. Beyaz eşyanın ne kadar enerji kullandığını gösteren ölçüm, özellikle günün 24 saati çalışan en iyi buzdolabı modelleri için son derece hayatidir. A'dan başlayarak G'ye kadar değişen enerji sınıfları size hem bütçenizi hem de doğayı koruma imkânı sağlar. En çok tasarruf sağlayan sınıf A grubu beyaz eşya modelleridir.

Renk ve Tasarımda Uyum

Eskiden beyaz emaye ile kaplı olan beyaz eşyalar günümüzde pek çok farklı malzeme ve renk seçeneğine sahiptir. Siyahtan griye, yeşilden kırmızıya kadar değişik alternatifler sunan en iyi bulaşık makinesi modelleri günlük hayata değer katar. Mutfak dekorasyonu ve kullanılan aksesuarlarla uyumlu beyaz eşya seçimi için yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Sessizlik

Ev ve iş yerlerinde en çok ses çıkarak ürünler kuşkusuz beyaz eşyalardır. Yoğun bir iş temposuna sahip olunan evlerde gece geç saatlerde çalıştırılması gereken kurutma makinesi gibi ürünlerin ses seviyeleri satın alma kararını doğrudan etkiler. Hem ev sakinlerini hem de komşuları rahatsız etmemek için teknolojide yaşanan gelişmelerden destek alarak minimum ses seviyesinde çalışan ürünler tercih edilmelidir.

Temizlik ve Bakım

Pratik ve konforlu bir yaşam için kullanılan eşyaların pratik ve kolay temizlenebilir olması istenir. Hayatımıza sağlık ve hijyen katan bir derin dondurucu temizlenmesi gerektiği zaman hayatı zindana çeviriyorsa bu durum kabul edilemez.

İşlevselliğin yanı sıra dekoratif özellikleriyle de fark yaratan en iyi ankastre modeller, konforlu ve kaliteli bir yaşam için olmazsa olmaz öneme sahiptir.

 • Kıyafetlerinizin her zaman temiz olmasını istiyor musunuz?
 • Taze ve sağlıklı gıdalar tüketmek istiyor musunuz?
 • Tertemiz bulaşıklarda iyi pişirilmiş yemekler yemek istiyor musunuz?

O zaman geniş bir ürün yelpazesine sahip beyaz eşya tavsiyesi alarak önce kendinizin ve sonra sevdiklerinizin hayatında küçük ama büyük değişikliklerin altına imzanızı atabilirsiniz.

Hangi Eşyalar Beyaz Eşyadır?

En çok bilinen beyaz eşyalar; buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesidir. Su sebili, hava temizleyici, davlumbaz ve mikrodalga fırın da beyaz eşya kategorisine giren ürünler arasında sayılabilir. Beyaz eşya satan markalar kişiye özel ihtiyaç ve beklentilere odaklanarak çok çeşitli fiyat, renk, tasarım, ölçü ve özelliklerde ürünü piyasaya sunmaktadır.

 • Beyaz eşya alırken zamandan ve bütçeden tasarruf sağlayan paketler genel olarak bakıldığından buzdolabı, en iyi fırın ve çamaşır makinesinden oluşur.
 • Çeyiz ve düğün paket içerikleri hakkında mağazalardan, online platformlar üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla ürün fiyat bilgisi alınabilir.

Hem performans hem de tasarım açısından birbirinden değişik özellikler gösteren ürünler kullanım sıklığı, bütçe ve ödeme koşulları göz önünde tutularak seçilmelidir.

Beyaz eşya teknolojilerinde öne çıkan yenilikler arasında; paslanmaz çelik olarak adlandırılan ınox teknolojisi, Wİ-Fİ özellikler, akıllı hafıza ve yeni nesil farklı malzemeler sayılabilir.

Beyaz Eşyalar Arasında Bütünlük Olmalı mı?

Ev içinde farklı alanlara yerleştirilen beyaz eşyalar arasında bütünlük sağlanmalıdır. En iyi ocak modeliyle uyumlu bir davlumbaz, sadece göze hoş gelmekle kalmaz yeni nesil sosyalleşme alanı olan mutfaklara da değer katar.

 • Minimalist çizgiler
 • Geleneksel tercihler ya da
 • Avangart bir stil için satın alma kararı öncesinde yeterli araştırmayı yapmak gerekir.

“Hem vakitten hem de nakitten tasarruf ettiren” beyaz eşya tavsiyesi alarak siz de evinizi yenilemeye mutfak ve banyonuzdan başlayabilirsiniz.

Servis Ağı Genişliği

Beyaz eşyalardan uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım beklenir. Geniş servis ağı, ücretsiz bakım hizmetleri, uzun garanti süresi, yedek parça tedariği ve alanında uzman teknik ekiplerle verilen hizmetlerle öne çıkan markaların ürünleri her zaman tercih edilmelidir.

Tüm dünyanın salgın hastalıklarla mücadele ettiği günümüzde popüler tercihler arasına yerleşen en iyi hava nemlendiricisi modelleri özellikle bebek, evcil hayvan ve yaşlıların yaşadığı evlerde hayat kurtarır.

Aklınız Evde Kalmasın!

İnternete bağlanabilen beyaz eşyalar, kullanıcıların aklının evde kalmasına izin vermez. Evdeki tüm eşyaların akıllı telefonlar ya da tabletler aracılığıyla kontrol edilebiliyor olması hayatı kolaylaştırırken olası kazaların da önüne geçer.

 • Mini midi fırın kapalı mıydı
 • Çamaşır makinesini çalıştırmış mıydım?
 • Alışveriş yaparken buzdolabının içini görebilir miyim?

Beyaz eşyaların istenen her an istenen yerden kontrol edilmesini sağlayan akıllı teknolojiler sayesinde eve dönmeden hava temizleyici modeli çalıştırabilir, günün yorgunluğunu temiz havaya sahip evinizde çıkarabilirsiniz!

Beyaz Eşyaların Ömrünü Uzatan Pratik Öneriler!

Bilinçli bir kullanımla beyaz eşyaların ömrü uzatılabilir mi? Evet, küçük önlemler alarak masum görünen hatalı kullanım alışkanlıklarından vazgeçilebilir. Bunlar arasında öne çıkanlar;

 • Çamaşır makinesinin üzerine ağır eşyalar yerleştirmek
 • Buzdolabına sıcak tencere koymak
 • Bulaşık makinesine yerleşim yaparken yiyecek ve yağları akıtmamak
 • Boşken mikrodalga fırın çalıştırmaktır.

Uzun ömürlü bir kullanım öncesinde en doğru seçimi yapmak ve beyaz eşya tavsiyesi almak seçtiğiniz modeli severek kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.