En İyi 5 Telefon - Telefon Tavsiyeleri

Nisan 2024

Cep Telefonu Tavsiye Rehberi

Telefon pazarındaki marka, model, özellik ve fiyat çeşitliliği müşterilerin aklını karıştırır. Peki, cep telefonu alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli? Yeni bir model satın almadan önce kendinize hangi telefonu almalıyım diye soruyorsanız işe ihtiyaç ve beklentilerinizi doğru bir şekilde belirleyerek başlayabilirsiniz.

 • Yeni nesil özelliklerden kameraya
 • Tasarımdan pil ömrüne
 • Renginden ekran genişliğine
 • Performansından işletim sistemine kadar her bir detayı değerlendirdikten sonra hangi telefon alınır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Sahip olduğu özelliklerle sizi tatmin eden, fiyat ve ödeme seçenekleri açısından da kabul edilebilir seviyede bir cihaz sizin için en doğru seçim olacaktır.

Neden Cep Telefonu Kullanıyoruz?

Kaliteli bir cep telefonu kullanımı günümüzde istek değil ihtiyaç halini almıştır. Bir an bile yanımızdan ayırmak istemediğimiz en iyi telefonlar iletişim ihtiyacını eksiksiz olarak karşılar. Kullanım alanı genişledikçe hayatımızda daha büyük bir yer kaplayan akıllı telefonlarla;

 • Farklı yöntemlerle iletişim kurarken
 • Yüksek çözünürlükte fotoğraf çekmek
 • Oyun oynamak
 • Dizi ya da film izlemek
 • Günlük iş planını takip etmek gibi pek çok farklı iş yapılabilir.

Prestijin sembolü olan en şık telefonlar günlük hayatı kolaylaştırırken ihtiyaca göre de keyifli hale getirir.

Popüler Cep Telefonu Marka ve Modelleri

Akıllı teknolojilerin kullanıldığı cep telefonları günümüzde bilgisayarın yerini almıştır. Yüz yüze görüşmeden istenen veriye ulaşmaya, kişisel işlemlerden eğlence ihtiyacının giderilmesine kadar hemen her şey için akıllı telefonlar kullanılmaktadır.

Farklı performanslara sahip yeri geldiğinde fotoğraf makinesi, zor anlarda keyifli bir oyun arkadaşı, iş toplantıları öncesinde grafik hazırlığı için kullanılan en iyi telefonlar her an elimizin altındadır. Dünyanın önde gelen markaları için son derece önemli bir satış hacmi oluşturan telefonlar aşağıdaki özelliklerle ayırt edilir;

 • Ekran boyutları
 • Ekran teknolojileri
 • İnce ekran yapısı
 • İşletim sistemleri
 • Pil ömürleri
 • Bellek kapasiteleri
 • Çerçevesiz tasarımları
 • Kamera sayıları ve işlevleri

Kendilerini zararlı yazılımlara karşı koruyan donanıma sahip en şık telefonlar online platformlar üzerinden değerlendirilerek ve karşılaştırılarak satın alınabilir.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Neye ihtiyacınız olduğuna, akıllı telefon alırken vazgeçemeyeceğiniz özelliklerin neler olduğuna ve yeni bir telefon için ne kadar ücret ödeyebileceğinize karar verdikten sonra marka, model ve özellikleri incelemeye geçebilirsiniz.

Akıllı telefon alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıt bulduktan sonra ihtiyacınıza en uygun modeli keyifli bir online siparişle satın alabilir, yeni cihazınızı kapınızdan teslim alarak yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ekran ve Çözünürlük

Akıllı telefon seçerken dikkat edilmesi gereken başlıklardan biri belki de ilki ekran ve çözünürlüktür. Telefonunuz elinizde olduğu sürece ekrana bakacağınızı unutmayın! Hem geniş, hem kaliteli hem de kullanım kolaylığı olan modeller sizin için iyi bir seçim olabilir. Canlı renkler, ekran koruma teknolojileri ve detaylar ihtiyaca göre şekillenir ve karşınıza sayısız marka ve model alternatifi çıkar.

Tasarım ve İncelik

Herkes güzel görünen bir cep telefonuna sahip olmak ister. Akıllı telefon seçimi kişiden kişiye değişiklik gösterir. İnce tasarım günümüzde geniş bir kullanıcı memnuniyeti sağlayan özellikler arasında sayılabilir. İnce bir tasarıma sahip olan telefonun aynı zamanda; kaliteli, sağlam, şık ve kullanışlı olması da gerekir.

İşletim Sistemleri

Piyasada kullanıcı tercihine sunulan akıllı cep telefonları Android ya da iOS işletim sistemlerine sahiptir. Hangi işletim sistemini tercih edeceğinizi ise; bütçeniz ve ihtiyaçlarınız belirler. Yüksek güvenlik ve düzenli güncelleme desteği sunan ürünler kendi içinde hangi telefon alınır sorusunun da cevabını verecektir.

Performans

Herkes kullandığı telefonun güçlü özelliklere sahip olmasını ister. Üstün özelliklere sahip akıllı telefonlar, bütçeleriyle diğer modellerden farklıdır. Hem performanstan hem de bütçeden ödün vermem diyenler arasındaysanız, satın alma kararı öncesinde ilginizi çeken markaların benzer modellerini detaylı olarak incelemeniz tavsiye edilir.

Kamera

Telefonda en çok dikkat çeken özellikler arasında belki de ilk sıralarda kameraların işlevleri ve görüntü kaliteleri gelir. En iyi kameralı telefonlar sosyal medya hesabından düzenli paylaşım yapanların en büyük yardımcısıdır. Güzel anları ölümsüzleştirmek veya sevdikleriyle aynı çerçeve içinde yer almak isteyenler akıllı telefon alırken kamera özelliklerine dikkat etmelidir.

Bir telefon kamerasında bulunması gereken en temel özellikler aşağıdaki gibidir;

 • Hızlı odaklama
 • Her türlü ışık altından en iyi sonuca ulaşma
 • Çift tonlu flaş
 • Lazer otofokus vb.

Seçtiğiniz telefonda güzelleştirme modu bulunmasını tercih ederek bu alandaki yeteneğinizi geliştirme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Pil Ömrü

Seçeceğiniz telefon ne kadar iyi ve üstün özelliklere sahip olursa olsun hangi telefonu almalıyım sorusunun sonunda karşınıza çıkacak cevap pil ömrüdür. Mobil ortamlarda kesintisiz bir kullanım alanı yaratan pil ömrü, hızlı şarj özelliğiyle de benzer modeller arasında ciddi bir üstünlük avantajı sağlar. Seçim öncesinde sayılan başlıkları göz önünde tutarak en doğru sonuca ulaşabilir ve telefonunuzu uzun süre ilk günkü performansında kullanabilirsiniz.

Akıllı Telefon Fiyatları

Kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak şekillenen akıllı telefon fiyatları değişiklik gösterir. Marka bağımlılığı fiyata etki etmekle birlikte cihazın sahip olduğu ilave özellikler hayata konfor katarken fiyatta da ilave maliyet olarak karşımıza çıkar.

Bütçe dostu fiyatlar ve zengin ödeme seçenekleri sunan online platformlar üzerinden siz de hemen şimdi yeni bir telefona sahip olabilirsiniz.

Günümüzde kullanıcılar tercihlerini akıllı telefonlardan yana kullansa da tuşlu telefonlar da hala satılmakta ve kullanılmaktadır. Kendiniz veya sevdikleriniz için en doğru telefonun hangisi olduğuna karar veremiyorsanız vazgeçemeyeceğiniz özellikleri belirledikten sonra bütçenize uygun marka ve modeller karşılaştırmaya ve kullanıcı tavsiyelerini dinlemeye başlayabilirsiniz.

Akıllı Telefon Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Günlük işlerin bilgisayara gerek kalmadan ve aksamadan gerçekleşmesini sağlayan en iyi akıllı telefon modelleri, hiç bilmediğiniz yetenekleri keşfetmenize imkân sağlar. Müzikten resme, grafikten videoya ilgi alanınıza giren dallarda kendinizi zaman buldukça geliştirebilmek için cep telefonunuz en büyük yardımcınız olacaktır. Akıllı telefonlarla;

 • Dünyada ve yaşadığınız ülkede yaşanan gelişmeleri anlık olarak takip edebilir
 • Harita özelliği sayesinde daha önce hiç gitmediğiniz yerleri elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz.

Akıllı telefonlar son derece hassas cihazlardır. Bu nedenle kullanım süresi boyunca dikkatli olmak, ekran koruyucu ve kılıflardan yardım almak gerekir.

Akıllı Telefon Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Telefonunu seven ve uzun ömürlü bir kullanım düşünenler yeni cihazlarına mutlaka ekran koruyucusu taktırmalı ve kılıf ile düşme anında oluşabilecek riskleri minimum seviyeye indirmelidir. Günümüzde pek çok marka, orijinal kutu içine yardımcı malzemeleri koyarak kullanıcıların ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamayı hedeflemektedir.

 • Gizli belgelerin yer aldığı telefonlar için parmak izi kilidi devreye sokulmalıdır.
 • Uzun pil ömrü ve gün boyu kesintisiz iletişim için yüksek batarya kapasitesine sahip modeller tercih edilmelidir.

Hızlı bir iletişim sistemi kullanıcı memnuniyetini artıran temel özellikler arasında sayılabilir.

Akıllı Telefonların Orijinal Kutusunda Bulunan Aksesuarlar

Telefonunuzu bir an önce almak ve kullanmaya başlamak istiyorsunuz. Doğru bir akıllı telefon seçimi yaptıktan sonra kişiselleştirilebilen özellikleri devreye sokarak yeni telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz. Marka ve model özelliklerine bağlı olarak telefon kutusunda bulunan aksesuar ve yardımcı malzemeler değişiklik gösterebilir. Genel olarak orijinal kutu içinde yer alan parçalar arasında;

 • USB kablo
 • Şarj adaptörü
 • USB kulaklık
 • Kulaklık başlıkları
 • Şeffaf kılıf
 • Ekran koruyucu ve
 • SIM çıkartma aracı sayılabilir.

Kutu içinde kullanım kılavuzu, şartlar ve koşulları anlatan belgeler de yer alır.

Cep Telefonlarında Fiyat/Performans Dengesi

Cep telefonu satın alırken müşterilerin en çok dikkat ettikleri husus fiyat/performans dengesidir. Marka ve model çeşitliliğine bakıldığında düzenli olarak güncellenen piyasada rekabet artarken yapılan kampanya ve önerilen ödeme seçenekleriyle herkesin istediği cihaza sahip olması kolaylaştırılmaktadır.

Kullanıcıların cep telefonu almadan önce dikkat ettikleri:

 • Gelişmiş özellikler
 • Marka bilinirliği
 • İleri teknolojilerin kullanımı
 • Özgün tasarımlar
 • Gelişmiş kamera özellikleri
 • Üst segment cihazlar
 • En iyi kameralı telefonlar

Siz de telefonunuzu yenilemek, bir üst modele geçmek ya da farklı markalar denemek istiyorsanız satın alma kararı öncesinde yeterli araştırmayı yapmalı ve kullanmaktan memnun kalacağınız bir model seçmek konusunda kendinize güvenmelisiniz.

Akıllı Telefonlar Hakkında Sık Sorulan Sorular


Telefonda RAM Ne Kadar Olmalı?

Cihazdan beklediğiniz performansa göre RAM ne kadar olmalı sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu kullanarak aynı anda yaptığınız işlemler arttıkça telefonunuzun kasılmaması için RAM kapasitesi yüksek bir model seçmeniz gerekir. Çok fazla sosyal medyaya giriyor aynı anda ağır oyunlar oynuyorsanız ihtiyacınız olan çok daha fazla RAM'dır. Günümüz popüler akıllı telefonlarında ortalama RAM miktarı 6 GB'tır. RAM değeri 4 GB olan modellerden daha da aşağıya inmemek gerekir.

Telefon İşlemcisi Ne İşe Yarar?

Gün boyu yanımızdan ayırmadığımız telefonlarda işlemci hızı yaşam konforunu olumlu yönde etkiler. Donma, kapanma, takılma veya yavaşlama gibi sorunların temel kaynağı olan işlemci kapasitesi, doğru kullanım yöntemleriyle sorunsuz çalışabilir.

Kullandığınız telefondan hız konusunda maksimum verimi almak için aşağıdakiler alışkanlık haline getirilmelidir;

 • Ana ekranı her zaman temiz tutmak
 • Gereksiz uygulamalardan kurtulmak
 • Güncellemeleri sık sık kontrol etmek
 • Ara sıra telefonu yeniden başlatmak
 • Çalışan uygulamaları elle kapatmak

Telefonda SAR Değeri Kaç Olmalı?

"Specific Absorption Rate" teriminin kısaltması olan SAR, "Özgül Soğurma Oranı" olarak dilimize çevrilebilir. Telefon alırken nelere dikkat edilmeli diyenlerin dikkat etmesi gereken SAR değeri, ABD'de 1.6 W/kg; AB'de 2 W/kg olmalıdır. Bu değerlerin üzerindeki SAR değerleri yüksek kabul edilir.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.