Black Friday 2019 İndirimleri

Black Friday 2019 İndirimlerinden Haberdar Ol

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm markaların Black Friday 2019 indirimlerini derliyoruz, email adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim.

10

Gün

11

Saat

0

Dakika

34

Saniye

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Black Friday, Amerikalıların Şükran Günü'nden bir sonraki günü tanımlamak için kullandıkları isimdir. Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, her yıl, her kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve Amerika'da 1952 yılından beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Türkiye'deki kimi mağazaların Efsane Cuma olarak da adlandırdıkları bu günde, mağazalar alışılmışın dışında çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanır. Ayrıca mağazalar yıl boyunca yapacakları en büyük indirimleri genellikle bu günde yaparlar. Black Friday, her ne kadar Amerika'da resmi tatil olmasa da, örneğin Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde, devlet memurları ve özel sektörde çalışanların izinli oldukları, Şükran Günü ile hafta sonunu birleştirerek 4 gün tatil yapmalarına olanak sağlayan, bol bol alışveriş yaptıkları, 2005 yılından beri Amerikalıların yıl içerisinde en çok alışveriş yaptıkları gayriresmî alışveriş günü olup, 2017 yılında en az 50 milyar dolarlık alışverişin yapıldığı gün olmuştur.

Şükran Günü'nden bir sonraki güne denk gelen Kara Cuma için, Amerika'daki birçok mağaza kapılarını sabah 4 veya 5 gibi açmaktadır. Hatta, Best Buy veya Walmart gibi mağazalar, kapılarını Şükran Günü olan perşembe akşamından açmakta ve Amerikalıların diledikleri gibi alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu mağazaların yaptıkları büyük indirimler ise ABD vatandaşlarının bu mağazalar önünde kuyruklar oluşturup, mağazaların açılması ile birlikte, Türkiye'deki Gratis indirimi örneğinde olduğu gibi, büyük bir izdihama; kimi zaman silahlı yaralamalara sebep olabilmektedir.

Neden Black Friday (Kara Cuma) Denir?

Birçok kaynağa göre Black Friday kavramı, şükran gününden sonraki gün oluşan yoğun yaya ve araç trafiğini tanımlamak için ilk olarak Amerika'nın Philadelphia şehrinde 1961 yılında kullanılmıştır. Her ne kadar bu kavram uzun yıllar boyunca Philadelphia haricinde pek bilinen ve olumlu anlama sahip bir kavram olmasa da, 1980'li yıllar itibari ile, kullanımı Philadelphia sınırlarını aşmış, ve satıcıların büyük kâr etmeleri, alıcıların ise birçok indirimden faydalanmaları sebebi ile olumlu bir anlam kazanmıştır. Öte yandan, bu güne neden Kara Cuma deniyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda ABD'deki muhasebe kayıtlarında, kırmızı mürekkep zararı, siyah mürekkep ise kârı belirtmektedir. Black Friday boyunca mağazaların yüksek oranda kâr etmeleri, kırmızı mürekkep ile doldurulmuş muhasebe kayıtlarını siyaha çevirmiş ve Black Friday'deki Black ya da Kara kavramınının öne çıkmasına sebep olmuştur.

Black Friday 2019 Ne Zaman?

Bu yıl, yani 2019 için konuşacak olursak, Black Friday ya da Türkçe tabir etmemiz gerekirse Kara Cuma, 29 Kasım 2019 tarihine denk gelmektedir. Bir sonraki yıl büyük indirimlerin olacağı Black Friday 2020 ise, 27 Kasım 2020 tarihine denk gelecektir.

Black Friday 2019 Ne Zamana Kadar Sürüyor?

Black Friday ne zamana kadar sürüyor ya da kaç gün diye merak ediyorsanız, her ne kadar kağıt üzerinde Kara Cuma 1 günmüş gibi gözükse de, birçok firma 29 Kasım 2019 ile 2 Aralık 2019 tarihleri arasında indirimler yapmaktadır. Ayrıca Kara Cuma'yı takip eden pazartesi gününde daha çok elektronik ürünlere ait indirimlerin olduğu, bu yıl 2 Aralık 2019 gerçekleşecek, Cyber Monday veya Siber Pazartesi indirimleri olmaktadır.

Black Friday 2019 Başlamasına Kaç Gün Kaldı?

Black Friday 2019'un başlamasına 10 Gün kaldı.

Black Friday Türkiye'de Hangi Markaların İndirimleri Mevcut?

Türkiye'deki birçok firmanın Black Friday 2019 kapsamında çeşitli indirimleri mevcuttur. Geçmiş yıllarda her firmanın farklı isimlerle yapmış olduğu Kara Cuma indirimleri örnek olarak alttaki gibidir:

 • Trendyolmilla ürünlerinde Trendyol indirim kodu da kullanabileceğiniz; trend kıyafetleri, ayakkabıları ve daha nice ürünü daha ucuza alabileceğiniz Trendyol Efsane Günler kampanyası.
 • Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da paylaşılması halinde, Black Friday için özel Boyner indirim kodu ile birçok markanın yeni sezon ürünlerinde en şık giyim ve moda ürünleri ile ayakkabıları oldukça uygun fiyata satın alabileceğiniz Boyner Şahane Cuma indirimi.
 • Otel ve tatil rezervasyonlarının yanında, özellikle yılbaşı turları için oldukça uygun indirimler ve fırsatlar bulabileceğiniz Etstur kampanyaları için yılın en uygun zamanının olduğu Etstur Black Friday indirimleri.
 • Yüzlerce markaya ait kadın, erkek, ayakkabı, çanta ve çocuk kategorilerinde büyük indirimler bulabileceğiniz Morhipo indirim kodu da kullanabileceğiniz Morhipo Black Sale kampanyası.
 • Black Friday denilince 7'den 70'e herkesin aklına ilk gelen markalardan birisi olan Hepsiburada'nın hemen hemen her kategoride çok büyük indirimler yaptığı Efsane Cuma kampanyası.
 • Kitapseverleri geçtiğimiz yıllarda oldukça memnun etmiş, D&R indirim kodu fırsatlarının da büyük olasılık ile yer alacağı D&R Şahane Cuma kampanyası.
 • Telefon, laptop, televizyon ve beyaz eşya alışverişleri için oldukça uygun fiyatların yer aldığı, Siber Pazartesi ile birleştirilerek oldukça geniş kapsamlı bir hale gelen, yılın en büyük MediaMarkt kampanyası olan MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası.
 • Tesettür giyim takipçilerinin en sevdikleri markalardan birisi olan, Sefamerve indirim kodu ile yıl içerisinde müşterilerini oldukça memnun etmiş Sefamerve'nin, Bereketli Hafta kampanyası.
 • Turuncu indirimleri ile yetinmeyen, her büyük alışveriş döneminde yapmış olduğu Teknosa kampanyaları ile öne çıkan, ancak en büyük indirimlerini Kasım ayının sonuna saklayan Teknosa'nın, Tekno Cuma indirimi.
 • 2018'den beri Türkiye'de operasyonel olan, ancak yayında olduğu ilk 2 yıl içerisinde kendisini oldukça sevdirtmiş, özellikle 11.11 indirimi döneminde sessiz görünse de, etkileyici Amazon indirimleri ile oldukça büyük sempati toplamış Amazon Türkiye'nin, Beklenen Cuma Fırsatları.
 • Çorap, jartiyer, sütyen ya da tayt denildiğinde Türkiye'de birçok kişinin aklına gelen ilk marka olan, belirli dönemlerde sağladığı Penti indirim kodu fırsatları ile müşterilerini oldukça memnun eden Penti'nin, Pink Friday indirimleri.

Black Friday Türkiye İndirimlerini Nerede Bulabilirim?

Black Friday 2019 Türkiye kapsamında yapılan tüm indirimleri her gün güncellediğimiz bu sayfadan siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz. Kara Cuma 2019 Türkiye indirimlerinin yer aldığı bu sayfa ile tüm alışveriş sitelerinin yapmış oldukları indirimlere tek bir kaynaktan ulaşabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Black Friday'de Ne Alınır?

2019 yılında Efsane ya da Şahane Cuma gibi isimlerle farklı biçimde adlandırılmış, Black Friday haftası boyunca geçerli, giyim ve moda ürünlerinden elektronik ürünlere kadar, her kategoride birçok ürüne ait birçok indirim mevcut. İngiltere'de 2017 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, özellikle televizyon, kamera ve kulaklık gibi ürünlerin dahil olduğu elektronik ürünler kategorisi en çok indirim gören ve dolayısı ile de en çok talebin olduğu kategori olmuş. Dolayısıyla, Kara Cuma'nın, televizyonunu yenilemek isteyenler veya istediği bir elektronik ürünü almak için doğru zamanı bekleyenler için ideal olduğu söylenebilir. Eğer böyle bir düşünceniz mevcut ise, Media Markt Şahane Cuma indirimleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bir diğer öne çıkan kategori ise, giyim kategorisi olmuştur. Özellikle kışın etkisini ciddi bir şekilde hissettirmeye başlattığı kasım ayında, gardırobunuzu en güzel ürünlerle daha ucuza zenginleştirmek isterseniz Trendyol Efsane Günler sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kara Cuma boyunca birçok seyahat ve uçak bileti sitesinin de büyük indirimler yaptığını unutmayınız. Örneğin Etstur kampanyaları sayfamızı inceleyerek Etstur'un erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Öte yandan, eğer oyun satın almayı düşünüyorsanız ve Steam indirimi bekliyoranız, Black Friday döneminin Steam'den oyun satın almak için iyi bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Steam Black Friday 2019 ne zaman diye merak ediyorsanız; 22 veya 26 Kasım 2019 tarihinde Steam Kara Cuma indirimlerinin başlayacağı düşünülmektedir.

Black Friday'de Ne Alınmaz?

Her ne kadar Black Friday'de her kategoride birçok indirim olsa da, yapılan araştırmalar, mobilya ve oyun konsolları kategorilerinde yapılan büyük indirimlerin Kara Cuma'nın olduğu kasım ayında yapılmadığını göstermektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalar, mobilya kategorisinde alışveriş yapmak isteyenlere Ocak ayını beklemelerini önermektedir. Benzer biçimde yeni bir oyun konsolu satın almak isteyenlerin yeni yıl indirimlerini beklemesi önerilmektedir.