Black Friday 2019 İndirimleri

Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Black Friday, Amerikalıların Şükran Günü'nden bir sonraki günü tanımlamak için kullandıkları isimdir. Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, her yıl, her kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve 1952 yılından beri Amerika'da Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Türkiye'deki kimi mağazaların Efsane Cuma olarak da adlandırdıkları bu günde, mağazalar alışılmışın dışında çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanır. Ayrıca mağazalar yıl boyunca yapacakları en büyük indirimleri genellikle bu günde yaparlar. Black Friday, her ne kadar Amerika'da resmi tatil olmasa da, örneğin Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde, devlet memurları ve özel sektörde çalışanların izinli oldukları, Şükran Günü ile hafta sonunu birleştirerek 4 gün tatil yapmalarına olanak sağlayan, bol bol alışveriş yaptıkları, 2005 yılından beri Amerikalıların yıl içerisinde en çok alışveriş yaptıkları, gayriresmî alışveriş günüdür.

Şükran Günü'nden bir sonraki güne denk gelen Kara Cuma için, Amerika'daki birçok mağaza kapılarını sabah 4 veya 5 gibi açmaktadır. Hatta, Best Buy veya Walmart gibi mağazalar, kapılarını Şükran Günü olan perşembe akşamından açmakta ve Amerikalıların diledikleri gibi alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu mağazaların yaptıkları büyük indirimler ise ABD vatandaşlarının bu mağazalar önünde kuyruklar oluşturup, mağazaların açılması ile birlikte, Türkiye'deki Gratis indiriminde olduğu gibi, büyük bir izdihama ve kimi zaman silahlı yaralamalara dahi sebep olabilmektedir.

Neden Black Friday (Kara Cuma) Denir?

Birçok kaynağa göre Black Friday kavramı, şükran gününden sonraki gün oluşan yoğun yaya ve araç trafiğini tanımlamak için ilk olarak Amerika'nın Philadelphia şehrinde 1961 yılında kullanılmıştır. Her ne kadar bu kavram uzun yıllar boyunca Philadelphia haricinde pek bilinen ve olumlu anlama sahip bir kavram olmasa da, 1980'li yıllar itibari ile, kullanımı Philadelphia sınırlarını aşmış, ve satıcıların büyük kâr etmeleri, alıcıların ise birçok indirimden faydalanmaları sebebi ile olumlu bir anlam kazanmıştır. Öte yandan, bu güne neden Kara Cuma deniyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda ABD'deki muhasebe kayıtlarında, kırmızı mürekkep zararı, siyah mürekkep ise kârı belirtmektedir. Black Friday boyunca mağazaların yüksek oranda kâr etmeleri, kırmızı mürekkep ile doldurulmuş muhasebe kayıtlarını siyaha çevirmiş ve Black Friday'deki Black ya da Kara kavramınının öne çıkmasına sebep olmuştur.

Black Friday 2019 Ne Zaman?

Bu yıl, yani 2019 için konuşacak olursak, Black Friday ya da Türkçe tabir etmemiz gerekirse Kara Cuma veya Efsane Cuma, 29 Kasım 2019 tarihine denk gelmektedir. Bir sonraki yıl büyük indirimlerin olacağı Black Friday 2020 ise, 27 Kasım 2020 tarihine denk gelecektir.

Ayrıca, Black Friday kaç gün sürüyor diye merak ediyorsanız, her ne kadar kağıt üzerinde 1 gün gibi gözükse de, birçok firma 29 Kasım 2019 ile 2 Aralık 2019 tarihleri arasında indirimler yapmaktadır. Ayrıca Kara Cuma'yı takip eden pazartesi ününde daha çok elektronik ürünlere ait indirimlerin olduğu, bu yıl 2 Aralık 2019 gerçekleşecek, Cyber Monday 2019 veya Siber Pazartesi 2019 indirimleri olmaktadır.

Black Friday Türkiye İndirimlerini Nerede Bulabilirim?

Black Friday 2019 Türkiye kapsamında yapılan tüm indirimleri her gün güncellediğimiz bu sayfadan siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz. Kara Cuma 2019 Türkiye indirimlerinin yer aldığı bu sayfa ile tüm alışveriş sitelerinin yapmış oldukları indirimlere tek bir kaynaktan ulaşabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Black Friday Türkiye'de Hangi Markaların İndirimleri Mevcut?

Türkiye'deki birçok firmanın Black Friday 2019 kapsamında çeşitli indirimleri mevcuttur. Her firmanın farklı isimlerle yapmış olduğu indirimlere örnek olarak, Trendyol indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Trendyol Efsane Günler kampanyası, Morhipo indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Morhipo Black Sale kampanyası, Boyner indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Boyner Şahane Cuma indirimi, Hepsiburada Efsane Cuma indirimleri, D&R indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz D&R Şahane Cuma kampanyası, Media Markt indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası ve Sefamerve indirim kodu ile daha fazla indirim elde edebileceğiniz Sefamerve Bereketli Hafta kampanyası örnek Kara Cuma kampanyaları olarak gösterilebilir.

Black Friday'de Ne Alınır?

2019 yılında Efsane ya da Şahane Cuma gibi isimlerle farklı biçimde adlandırılmış, Black Friday haftası boyunca geçerli, giyim ve moda ürünlerinden elektronik ürünlere kadar, her kategoride birçok ürüne ait birçok indirim mevcut. İngiltere'de 2017 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, özellikle televizyon, kamera ve kulaklık gibi ürünlerin dahil olduğu elektronik ürünler kategorisi en çok indirim gören ve dolayısı ile de en çok talebin olduğu kategori olmuş. Dolayısıyla, Kara Cuma'nın, televizyonunu yenilemek isteyenler veya istediği bir elektronik ürünü almak için doğru zamanı bekleyenler için ideal olduğu söylenebilir. Eğer böyle bir düşünceniz mevcut ise, Media Markt Şahane Cuma indirimleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bir diğer öne çıkan kategori ise, giyim kategorisi olmuştur. Özellikle kışın etkisini ciddi bir şekilde hissettirmeye başlattığı kasım ayında, gardırobunuzu en güzel ürünlerle daha ucuza zenginleştirmek isterseniz Trendyol Efsane Günler sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kara Cuma boyunca birçok seyahat ve uçak bileti sitesinin de büyük indirimler yaptığını unutmayınız.

Black Friday'de Ne Alınmaz?

Her ne kadar Black Friday'de her kategoride birçok indirim olsa da, yapılan araştırmalar, mobilya ve oyun konsolları kategorilerinde yapılan büyük indirimlerin Kara Cuma'nın olduğu kasım ayında yapılmadığını göstermektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalar, mobilya kategorisinde alışveriş yapmak isteyenlere Ocak ayını beklemelerini önermektedir. Benzer biçimde yeni bir oyun konsolu satın almak isteyenlerin yeni yıl indirimlerini beklemesi önerilmektedir.

İndirim Kataloğu

İndirim Kataloğu

Birçok markaya ait en güncel indirim kodu ve kampanyalar indirim kataloğu ile ayağına gelsin.