Black Friday 2020 İndirimleri

Efsane Cuma 2020

Black Friday 2020 İndirimlerinden Haberdar Ol

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm markaların Black Friday 2020 indirimlerini derliyoruz, email adresinizi bırakın, sizi haberdar edelim.

303

Gün

19

Saat

9

Dakika

22

Saniye

Black Friday Nedir?

Black Friday, Amerikalıların Şükran Günü'nden bir sonraki günü tanımlamak için kullandıkları isimdir. Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, her yıl, her kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve Amerika'da 1952 yılından beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Türkiye'de Trendyol ve Hepsiburada gibi popüler mağazaların Efsane Cuma olarak adlandırdıkları bu günde, mağazalar alışılmışın dışında çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanır. Ayrıca mağazalar yıl boyunca yapacakları en büyük indirimleri genellikle bu günde yaparlar.

Black Friday, her ne kadar Amerika'da resmi tatil olmasa da, örneğin Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde, devlet memurları ve özel sektörde çalışanların izinli oldukları, Şükran Günü ile hafta sonunu birleştirerek 4 gün tatil yapmalarına olanak sağlayan, bol bol alışveriş yaptıkları, 2005 yılından beri Amerikalıların yıl içerisinde en çok alışveriş yaptıkları gayriresmî alışveriş günü olup, 2017 yılında en az 50 milyar dolarlık alışverişin yapıldığı gün olmuştur. Adobe Analytics verilerine göre 2019 yılında 29 Kasım 2019 günü sadece ABD'de 7,6 milyar dolar değerinde harcama yapılmış, bu alışverişlerin %40 gibi bir oranı akıllı telefon alışverişi olmuş, en büyük indirimler elektronik cihazlar ile spor malzemelerinde olmuştur.

Şükran Günü'nden bir sonraki güne denk gelen Kara Cuma için, Amerika'daki birçok mağaza kapılarını sabah 4 veya 5 gibi açmaktadır. Hatta, Best Buy veya Walmart gibi mağazalar, kapılarını Şükran Günü olan perşembe akşamından açmakta ve Amerikalıların diledikleri gibi alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu mağazaların yaptıkları büyük indirimler ise ABD vatandaşlarının bu mağazalar önünde kuyruklar oluşturup, mağazaların açılması ile birlikte büyük bir izdihama; kimi zaman silahlı yaralamalara sebep olabilmektedir.

Türkiye'de Black Friday denilince akla gelen ilk marka ise Trendyol'dur. 2019 yılında Trendyol'un Efsane Günler adını verdiği Trendyol Black Friday kampanyası boyunca TrendyolMilla ve Trendyol Man ürünlerinde Trendyol indirim kodu fırsatından da faydalanılabilmiştir. Trendyol Efsane Günler indirimi, 25 Kasım 2019'da başlayıp, 30 Kasım 2019 günü sona ermiştir. Benzer şekilde, diğer markaların da 25 ile 2 Aralık 2019 arasında indirim yapmıştır beklenmektedir.

Neden Black Friday Denir?

Black Friday tarihçesi, başlangıcı konusunda çeşitli soru işaretleri ile doludur. Birçok kaynağa göre Black Friday kavramı, şükran gününden sonraki gün oluşan yoğun yaya ve araç trafiğini tanımlamak için ilk olarak Amerika'nın Philadelphia şehrinde 1961 yılında kullanılmıştır. Her ne kadar bu kavram uzun yıllar boyunca Philadelphia haricinde pek bilinen ve olumlu anlama sahip bir kavram olmasa da, 1980'li yıllar itibari ile, kullanımı Philadelphia sınırlarını aşmış, ve satıcıların büyük kâr etmeleri, alıcıların ise birçok indirimden faydalanmaları sebebi ile olumlu bir anlam kazanmıştır. Öte yandan, bu güne neden Kara Cuma deniyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda ABD'deki muhasebe kayıtlarında, kırmızı mürekkep zararı, siyah mürekkep ise kârı belirtmektedir. Black Friday boyunca mağazaların yüksek oranda kâr etmeleri, kırmızı mürekkep ile doldurulmuş muhasebe kayıtlarını siyaha çevirmiş ve Black Friday'deki Black ya da Kara kavramınının öne çıkmasına sebep olmuştur.

Black Friday 2019 Bitti Mi?

Black Friday 2019, 2 Aralık 2019'un son saatleri itibarıyla bitmiştir.

Black Friday 2020 Ne Zaman?

Black Friday 2020, 27 Kasım 2020 tarihine denk gelmektedir.

Black Friday 2020 Ne Zamana Kadar Sürüyor?

Black Friday ne zamana kadar sürüyor ya da kaç gün diye merak ediyorsanız, her ne kadar kağıt üzerinde Kara Cuma 1 günmüş gibi gözükse de, birçok firmanın 23 Kasım 2020 ile 30 Kasım 2020 tarihleri arasında indirim yapması beklenmektedir. Ayrıca Kara Cuma'yı takip eden pazartesi gününde daha çok elektronik ürünlere ait indirimlerin olduğu, bu yıl 30 Kasım 2020 gerçekleşecek, Cyber Monday veya Siber Pazartesi indirimleri olmaktadır.

Öte yandan 2019 yılında Trendyol ve Hepsiburada ile birlikte birkaç firma, Black Friday indirimlerini Efsane Cuma indirimi adı altında başlatmıştır. Hepsiburada indirimlerini 21 Kasım 2019'da, Trendyol ise 25 Kasım 2019'da Efsane Cuma indirimini başlatmıştır. Efsane Cuma 2019 ne zaman bitti diye merak edenler için bu indirimler 30 Kasım 2019'da sonlanmıştır.

Black Friday 2020 Başlamasına Kaç Gün Kaldı?

Black Friday 2020'un başlamasına 303 Gün kaldı.

Black Friday Türkiye'de Hangi Markaların İndirimleri Mevcut?

Black Friday'ın yaklaşması ile birlikte Black Friday'de indirim yapacak mağazalar da merak edilmektedir. Türkiye'deki birçok firmanın Black Friday 2020 kapsamında çeşitli indirimleri mevcuttur. Geçmiş yıllarda her firmanın farklı isimlerle yapmış olduğu Kara Cuma indirimleri örnek olarak alttaki gibidir:

 • Trendyolmilla ürünlerinde Trendyol indirim kodu da kullanabileceğiniz; trend kıyafetleri, ayakkabıları ve daha nice ürünü daha ucuza alabileceğiniz Trendyol Efsane Günler kampanyası.
 • Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da paylaşılması halinde, Black Friday için özel Boyner indirim kodu ile birçok markanın yeni sezon ürünlerinde en şık giyim ve moda ürünleri ile ayakkabıları oldukça uygun fiyata satın alabileceğiniz Boyner Şahane Cuma indirimi.
 • Otel ve tatil rezervasyonlarının yanında, özellikle yılbaşı turları için oldukça uygun indirimler ve fırsatlar bulabileceğiniz Etstur kampanyaları için yılın en uygun zamanının olduğu Etstur Black Friday indirimleri.
 • Yüzlerce markaya ait kadın, erkek, ayakkabı, çanta ve çocuk kategorilerinde büyük indirimler bulabileceğiniz Morhipo indirim kodu da kullanabileceğiniz Morhipo Black Sale kampanyası.
 • Black Friday denilince 7'den 70'e herkesin aklına ilk gelen markalardan birisi olan Hepsiburada'nın hemen hemen her kategoride çok büyük indirimler yaptığı Efsane Cuma kampanyası.
 • Kitapseverleri geçtiğimiz yıllarda oldukça memnun etmiş, D&R indirim kodu fırsatlarının da büyük olasılık ile yer alacağı D&R Şahane Cuma kampanyası.
 • Telefon, laptop, televizyon ve beyaz eşya alışverişleri için oldukça uygun fiyatların yer aldığı, Siber Pazartesi ile birleştirilerek oldukça geniş kapsamlı bir hale gelen, yılın en büyük MediaMarkt kampanyası olan MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası.
 • Tesettür giyim takipçilerinin en sevdikleri markalardan birisi olan, Sefamerve indirim kodu ile yıl içerisinde müşterilerini oldukça memnun etmiş Sefamerve'nin, Bereketli Hafta kampanyası.
 • Turuncu indirimleri ile yetinmeyen, her büyük alışveriş döneminde yapmış olduğu Teknosa kampanyaları ile öne çıkan, ancak en büyük indirimlerini Kasım ayının sonuna saklayan Teknosa'nın, Tekno Cuma indirimi.
 • 2018'den beri Türkiye'de operasyonel olan, ancak yayında olduğu ilk 2 yıl içerisinde kendisini oldukça sevdirtmiş, özellikle 11.11 indirimi döneminde sessiz görünse de, etkileyici Amazon indirimleri ile oldukça büyük sempati toplamış Amazon Türkiye'nin, Beklenen Cuma Fırsatları.
 • Çorap, jartiyer, sütyen ya da tayt denildiğinde Türkiye'de birçok kişinin aklına gelen ilk marka olan, belirli dönemlerde sağladığı Penti indirim kodu fırsatları ile müşterilerini oldukça memnun eden Penti'nin, Pink Friday indirimleri.
 • İndirimleri boyunca her cinsiyetten ve yaştan bireyin önünde kuyruk oluşturduğu, Gratis indirimi döneminde Türkiye'ye mini Black Friday kesiti yaşatan, Türkiye'nin kişisel bakım marketi Gratis Black Friday indirimi.
 • Büyük ihtimalle 26 Kasım'da başlayacak, her yaştan oyunseverin heyecanla beklediği Steam indirimleri ile ve birçok popüler oyunda kampanyalı fiyatların geçerli olacağı Steam Black Friday indirimleri.
 • Black Friday uçak bileti indirimi arayanlar için, sık bilet almanız durumunda Ucuzabilet indirim kodu fırsatından da faydalanabileceğiniz Ucuzabilet Black Friday indirimleri.
 • Etkinliklerde indirim arayanlar için, 1 TL, 5 TL ve 10 TL gibi fiyatlara etkinlik bileti satın almanızı sağayan Biletix kampanya fırsatlarının yanında belirli bir yüzdeye kadar indirimlerin olduğu Biletix Black Friday indirimleri.
 • Inditex'in amiral gemisi, %40 oranında avantaj sağlayan Zara indirimi ile Zara Black Friday kampanyası.

Black Friday'de Ne Kadar İndirim Oluyor?

Birçok markanın yılın en büyük indirimlerini yaptığı Black Friday boyunca Türkiye'de en fazla %90'a varan indirimler olmaktadır. 2019 yılında Morhipo, Black Sale adını verdiği indirimlerde %90'a varan indirimler yapmıştır. Ancak, markaların indirim ortalaması genellikle %20 civarındadır.

Öte yandan, yurt dışında bu oran %99'a kadar çıkabilmektedir. Örneğin Namecheap 2019 yılında Siber Pazartesi'nin bitişine kadar geçerli olan Black Friday indirimleri kapsamında Hosting alışverişlerinde geçerli %99'a varan görülmemiş büyüklükte indirim yapmıştır.

Black Friday Türkiye İndirimlerini Nerede Bulabilirim?

Black Friday 2020 Türkiye kapsamında yapılan tüm indirimleri her gün güncellediğimiz bu sayfadan siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz. Kara Cuma 2020 Türkiye indirimlerinin yer aldığı bu sayfa ile tüm alışveriş sitelerinin yapmış oldukları indirimlere tek bir kaynaktan ulaşabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Black Friday'de Ne Alınır?

2020 yılında Efsane ya da Şahane Cuma gibi isimlerle farklı biçimde adlandırılmış, Black Friday haftası boyunca geçerli, giyim ve moda ürünlerinden elektronik ürünlere kadar, her kategoride birçok ürüne ait birçok indirim mevcut. İngiltere'de 2017 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, özellikle televizyon, kamera ve kulaklık gibi ürünlerin dahil olduğu elektronik ürünler kategorisi en çok indirim gören ve dolayısı ile de en çok talebin olduğu kategori olmuş. Dolayısıyla, Kara Cuma'nın, televizyonunu yenilemek isteyenler veya istediği bir elektronik ürünü almak için doğru zamanı bekleyenler için ideal olduğu söylenebilir. Eğer böyle bir düşünceniz mevcut ise, Media Markt Şahane Cuma indirimleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bir diğer öne çıkan kategori ise, giyim kategorisi olmuştur. Özellikle kışın etkisini ciddi bir şekilde hissettirmeye başlattığı kasım ayında, gardırobunuzu en güzel ürünlerle daha ucuza zenginleştirmek isterseniz Trendyol Efsane Günler sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kara Cuma boyunca THY ve Pegasus gibi Türkiye'nin en popüler hayavolu şirketlerinin de büyük indirimler yaptığını; benzer biçimde birçok seyahat sitesinin de yıl içerisindeki en büyük kampanyaları yaptığını unutmayınız. Örneğin Etstur kampanyaları sayfamızı inceleyerek Etstur'un erken rezervasyon fırsatlarından da faydalanabilirsiniz.

Black Friday'de Ne Alınmaz?

Her ne kadar Black Friday'de her kategoride birçok indirim olsa da, yapılan araştırmalar mobilya ve oyun konsolları kategorilerinde yapılan büyük indirimlerin Kara Cuma'nın olduğu kasım ayında yapılmadığını göstermektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalar, mobilya kategorisinde alışveriş yapmak isteyenlere Ocak ayını beklemelerini önermektedir. Benzer biçimde yeni bir oyun konsolu satın almak isteyenlerin yeni yıl indirimlerini beklemesi önerilmektedir.