Black Friday 2021 İndirimleri

Black Friday Nedir?

Black Friday, Amerikalıların Şükran Günü'nden bir sonraki günü tanımlamak için kullandıkları isimdir. Türkçesi Kara Cuma olan bu gün, her yıl, her kasım ayının dördüncü perşembe gecesi başlar ve Amerika'da 1952 yılından beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Türkiye'de Trendyol ve Hepsiburada gibi popüler mağazaların Efsane Cuma olarak adlandırdıkları bu günde, mağazalar alışılmışın dışında çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanır. Ayrıca mağazalar yıl boyunca yapacakları en büyük indirimleri genellikle bu günde yaparlar.

Black Friday, her ne kadar Amerika'da resmi tatil olmasa da, örneğin Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde, devlet memurları ve özel sektörde çalışanların izinli oldukları, Şükran Günü ile hafta sonunu birleştirerek 4 gün tatil yapmalarına olanak sağlayan, bol bol alışveriş yaptıkları, 2005 yılından beri Amerikalıların yıl içerisinde en çok alışveriş yaptıkları gayriresmî alışveriş günü olup, 2017 yılında en az 50 milyar dolarlık alışverişin yapıldığı gün olmuştur. Adobe Analytics verilerine göre 2019 yılında 29 Kasım 2019 günü sadece ABD'de 7,6 milyar dolar değerinde harcama yapılmış, bu alışverişlerin %40 gibi bir oranı akıllı telefon alışverişi olmuş, en büyük indirimler elektronik cihazlar ile spor malzemelerinde olmuştur.

Şükran Günü'nden bir sonraki güne denk gelen Kara Cuma için, Amerika'daki birçok mağaza kapılarını sabah 4 veya 5 gibi açmaktadır. Hatta, Best Buy veya Walmart gibi mağazalar, kapılarını Şükran Günü olan perşembe akşamından açmakta ve Amerikalıların diledikleri gibi alışveriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu mağazaların yaptıkları büyük indirimler ise ABD vatandaşlarının bu mağazalar önünde kuyruklar oluşturup, mağazaların açılması ile birlikte büyük bir izdihama; kimi zaman silahlı yaralamalara sebep olabilmektedir.

Türkiye'de Black Friday denilince akla gelen ilk marka ise Trendyol'dur. Trendyol'un Efsane Günler adını verdiği Trendyol Black Friday kampanyası boyunca TrendyolMilla ve Trendyol Man ürünlerinde Trendyol indirim kodu fırsatından da faydalanılabilmiştir.

Neden Black Friday Denir?

Black Friday tarihçesi, başlangıcı konusunda çeşitli soru işaretleri ile doludur. Birçok kaynağa göre Black Friday kavramı, şükran gününden sonraki gün oluşan yoğun yaya ve araç trafiğini tanımlamak için ilk olarak Amerika'nın Philadelphia şehrinde 1961 yılında kullanılmıştır. Her ne kadar bu kavram uzun yıllar boyunca Philadelphia haricinde pek bilinen ve olumlu anlama sahip bir kavram olmasa da, 1980'li yıllar itibari ile, kullanımı Philadelphia sınırlarını aşmış, ve satıcıların büyük kâr etmeleri, alıcıların ise birçok indirimden faydalanmaları sebebi ile olumlu bir anlam kazanmıştır. Öte yandan, bu güne neden Kara Cuma deniyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda ABD'deki muhasebe kayıtlarında, kırmızı mürekkep zararı, siyah mürekkep ise kârı belirtmektedir. Black Friday boyunca mağazaların yüksek oranda kâr etmeleri, kırmızı mürekkep ile doldurulmuş muhasebe kayıtlarını siyaha çevirmiş ve Black Friday'deki Black ya da Kara kavramınının öne çıkmasına sebep olmuştur.

Black Friday 2021 Ne Zaman?

Black Friday 2021, 26 Kasım 2021 tarihine denk gelmektedir.

Black Friday 2021 Ne Zamana Kadar Sürüyor?

Black Friday ne zamana kadar sürüyor ya da kaç gün diye merak ediyorsanız, her ne kadar kağıt üzerinde Kara Cuma 1 günmüş gibi gözükse de, birçok firmanın 22 Kasım 2021 ile 29 Kasım 2021 tarihleri arasında indirim yapması beklenmektedir. Ayrıca Kara Cuma'yı takip eden pazartesi gününde daha çok elektronik ürünlere ait indirimlerin olduğu, bu yıl 29 Kasım 2021 gerçekleşecek, Cyber Monday veya Siber Pazartesi indirimleri olmaktadır.

Black Friday 2021 Başlamasına Kaç Gün Kaldı?

Black Friday 2021'in başlamasına 966 Gün kaldı.

Black Friday Türkiye'de Hangi Markaların İndirimleri Mevcut?

Black Friday'ın yaklaşması ile birlikte Black Friday'de indirim yapacak mağazalar da merak edilmektedir. Türkiye'deki birçok firmanın Black Friday 2021 kapsamında çeşitli indirimleri mevcuttur. Geçmiş yıllarda her firmanın farklı isimlerle yapmış olduğu Kara Cuma indirimleri örnek olarak alttaki gibidir:

 • Trendyolmilla ürünlerinde Trendyol indirim kodu da kullanabileceğiniz; trend kıyafetleri, ayakkabıları ve daha nice ürünü daha ucuza alabileceğiniz Trendyol Efsane Günler kampanyası.
 • Birçok markanın yeni sezon ürünlerinde en şık giyim ürünleri ile oldukça uygun fiyata satın alabileceğiniz Boyner Şahane Cuma indirimi.
 • Otel ve tatil rezervasyonlarının yanında, özellikle yılbaşı turları için oldukça uygun indirimler ve fırsatlar bulabileceğiniz Etstur Black Friday indirimleri.
 • Yüzlerce markaya ait kadın, erkek, ayakkabı, çanta ve çocuk kategorilerinde büyük indirimler bulabileceğiniz Morhipo Black Sale kampanyası.
 • Black Friday denilince 7'den 70'e herkesin aklına ilk gelen markalardan birisi olan Hepsiburada'nın Efsane Cuma kampanyası.
 • Kitapseverleri geçtiğimiz yıllarda oldukça memnun etmiş D&R Şahane Cuma kampanyası.
 • Telefon, laptop, televizyon ve beyaz eşya alışverişleri için oldukça uygun fiyatların yer aldığı MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası.
 • Tesettür giyim takipçilerinin en sevdikleri markalardan birisi olan Sefamerve'nin, Bereketli Hafta kampanyası.
 • Turuncu indirimleri ile yetinmeyen, her büyük alışveriş döneminde yapmış olduğu Teknosa'nın, Tekno Cuma indirimi.
 • 2018'den beri Türkiye'de operasyonel olan, ancak yayında olduğu bu kısa dönemde kendisini oldukça sevdirtmiş Amazon Türkiye'nin Beklenen Cuma Fırsatları.
 • Çorap, jartiyer, sütyen ya da tayt denildiğinde Türkiye'de birçok kişinin aklına gelen ilk marka olan Penti'nin, Pink Friday indirimleri.
 • İndirimleri boyunca her cinsiyetten ve yaştan bireyin önünde kuyruk oluşturduğu, Türkiye'nin kişisel bakım marketi Gratis Black Friday indirimi.
 • Her yaştan oyunseverin heyecanla beklediği Steam Black Friday indirimleri.
 • Etkinliklerde indirim arayanlar için Biletix Black Friday indirimleri.
 • Inditex'in amiral gemisi, Zara Black Friday kampanyası.

Black Friday'de Ne Kadar İndirim Oluyor?

Birçok markanın yılın en büyük indirimlerini yaptığı Black Friday boyunca Türkiye'de en fazla %90'a varan indirimler olmaktadır. 2019 yılında Morhipo, Black Sale adını verdiği indirimlerde %90'a varan indirimler yapmıştır. Ancak, markaların indirim ortalaması genellikle %20 civarındadır.

Öte yandan, yurt dışında bu oran %99'a kadar çıkabilmektedir. Örneğin Namecheap 2019 yılında Siber Pazartesi'nin bitişine kadar geçerli olan Black Friday indirimleri kapsamında Hosting alışverişlerinde geçerli %99'a varan görülmemiş büyüklükte indirim yapmıştır.

Black Friday Türkiye İndirimlerini Nerede Bulabilirim?

Black Friday 2021 Türkiye kapsamında yapılan tüm indirimleri her gün güncellediğimiz bu sayfadan siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz. Kara Cuma 2021 Türkiye indirimlerinin yer aldığı bu sayfa ile tüm alışveriş sitelerinin yapmış oldukları indirimlere tek bir kaynaktan ulaşabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Black Friday'de Ne Alınır?

2021 yılında Efsane ya da Şahane Cuma gibi isimlerle farklı biçimde adlandırılmış, Black Friday haftası boyunca geçerli, giyim ve moda ürünlerinden elektronik ürünlere kadar, her kategoride birçok ürüne ait birçok indirim mevcut. İngiltere'de 2017 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, özellikle televizyon, kamera ve kulaklık gibi ürünlerin dahil olduğu elektronik ürünler kategorisi en çok indirim gören ve dolayısı ile de en çok talebin olduğu kategori olmuş. Dolayısıyla, Kara Cuma'nın, televizyonunu yenilemek isteyenler veya istediği bir elektronik ürünü almak için doğru zamanı bekleyenler için ideal olduğu söylenebilir. Bir diğer öne çıkan kategori ise, giyim kategorisi olmuştur. Özellikle kışın etkisini ciddi bir şekilde hissettirmeye başlattığı kasım ayında, gardırobunuzu en güzel ürünlerle daha ucuza zenginleştirmek isterseniz Trendyol Efsane Günler sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Kara Cuma boyunca THY ve Pegasus gibi Türkiye'nin en popüler hayavolu şirketlerinin de büyük indirimler yaptığını; benzer biçimde birçok seyahat sitesinin de yıl içerisindeki en büyük kampanyaları yaptığını unutmayınız.

Black Friday'de Ne Alınmaz?

Her ne kadar Black Friday'de her kategoride birçok indirim olsa da, yapılan araştırmalar mobilya ve oyun konsolları kategorilerinde yapılan büyük indirimlerin Kara Cuma'nın olduğu kasım ayında yapılmadığını göstermektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalar, mobilya kategorisinde alışveriş yapmak isteyenlere Ocak ayını beklemelerini önermektedir. Benzer biçimde yeni bir oyun konsolu satın almak isteyenlerin yeni yıl indirimlerini beklemesi önerilmektedir.