En İyi 5 Mikrodalga Fırın - Mikrodalga Fırın Tavsiyeleri

Haziran 2024

Mikrodalga Fırın Tavsiye Rehberi

Isıtmak, buharda pişirmek ya da derin dondurucudan çıkarılan malzemeleri kullanılacak hale getirmek için kullanılan en iyi mikrodalga fırın modelleri, günlük hayata hız katar. Pratik kullanım imkânı sayesinde küçülen mutfakların kurtarıcısı olan mikrodalgalar bebekli aileler için de çok gereklidir.

Mikrodalga Fırınlar ve Özellikleri

Kullanım ihtiyaç ve amaçlarınızı belirledikten sonra mikrodalga fırın tavsiye rehberine göz atarak kararınızı netleştirebilirsiniz. Farklı marka ve model ürünler arasında fırının gücü ve fiyatı kalite hakkında fikir veren ilk özelliklerdir. Inox, siyah ve beyaz renkli tasarımlar tüketiciler tarafından en çok ilgi gören modeller arasında sayılabilir.

Ev için tasarlanan modeller farklı hacim ve kullanım fonksiyonlarına sahiptir. Dört ana mikrodalga fırın türünden bahsedilebilir. Bunlar;

 • Tezgâh üstü modeller
 • Kombinasyon mikrodalga fırınlar
 • Mikrodalga çekmeceler ve
 • Üst sınıf ünitelerdir.

Kompakt tasarımları ve portatif kullanım imkânına sahip modeller sundukları farklı avantajlarla hayata konfor katar.

Tüketiciler Mikrodalga Fırın Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

Önceden pişirilmiş ya da hazır gıdaların yeniden ısıtılması, patlamış mısır hazırlama ve biberonda mamanın ideal ılıklığa erişmesi için kullanılan en iyi mikrodalga fırın modellerinde yemek de pişirilebilir.

Tekli mikrodalga modeller; en temel ihtiyaçları karşılar. Öğrenci evleri ve kalabalık olmayan aileler için öğün hazırlamada vazgeçilmez olan tür, geniş ve üstün özelliklere sahip modellere nazaran çok daha uygun fiyatlıdır. Bu modellerde tek tip ısıtma seçeneği vardır. Sadece basit pişirme ve yeniden ısıtma işlemleri güvenle yapılır.

Konveksiyon mikrodalga modeller; kızartmadan kavurmaya hatta ızgaraya kadar farklı tariflerin uygulanabildiği modeller, tekli fırınlarla karşılaştırıldığında farklı işlevlere sahiptir. Kapsamlı ihtiyaçları kusursuz bir şekilde karşılayacak model arayışı öncesinde mikrodalga fırın tavsiyesi almak gerekir. Bu modellerde daha fazla hacimde yemek hazırlanabilir.

 • Birden fazla pişirme modu ve
 • İçinde farklı yiyecekler hazırlamak için tava desteği olan modeller tekli tiplere nazaran daha yüksek bütçelidir.

Orta veya tam boy fırında günlük yemek hazırlığı ve tüketimi için gerekli tüm ihtiyaçlar karşılanabilir.

Mikrodalga Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hızlı ve pratik çözümleriyle dikkat çeken mikrodalga fırınlar, yoğun bir tempoya sahip olanlara zamandan tasarruf sağlatır. Ortama fırınlar kadar yüksek ısı yaymayan mikrodalgalar nem kaynaklı enerji kayıplarına neden olmaz.

Alevsiz ısıtma seçeneği güvenli kullanım için idealdir. Isıtma işlemi boyunca besinler tazeliklerini, vitamin ve mineral değerlerini korur. Temizlik işlemi için geleneksel fırınlara nazaran çok daha kolay tamamlanabilen süreç kullanım avantajı sağlar.

Mikrodalga Fırın Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm ailenin yemeklerinin mikrodalga fırında pişmesi gerekiyorsa ölçülere özen göstermek gerekir. Bu aşamada alınacak mikrodalga fırın tavsiye çok işe yarar. Hacim olarak geniş ve yüksek güce sahip modellerle öğünler istendiği gibi hazırlanabilir.

 • Tam boy mikrodalga fırınlar ortalama1000-1600 watt güç sağlar.
 • Orta boy fırınlardaysa güç 800-1000 watt arasındadır.

Yüksek ısı yiyeceklerin daha hızlı hazırlanmasını sağlar. Hacim ve güç fiyata etki eden en önemli unsurlar arasında sayılabilir.

Mikrodalga fırınlar zararlı mı? X veya gama ışını kullanmayan mikrodalga fırınlar zararsızdır. Isıtma veya pişirme esnasında yiyeceklerin molekül ve kimyasal yapısı üzerinde herhangi bir değişiklik yaşanmaz. Mikrodalgalar fırın kapağı kapalıyken ve fırın çalışır durumdayken üretilir. Uzun süreli, güvenli bir şekilde verim almak için kullanım kılavuzu mutlaka okunmalıdır.

Mikrodalga Fırın Hangi Yiyecekler İçin Kullanılır?

Etten balığa, sebzeden ekmeğe, kekten böreğe her tarif mikrodalgada hazırlanabilir. Farklı yiyecekler deneyerek yaratıcılığını kurduğu sofrayla göstermek isteyenler işe uygun bir fırın seçerek başlayabilirler.

8 dakikada kek, 10 dakikada pasta, anında kestane, kumpir, krep pizza, yumurtalı ekmek, mısır, tavuk but hazırlamak için yeni nesil tarifler damak tadına uygun malzemelerle harmanlanarak denenebilir.

Mikrodalgada Sufle Tarifi

 • 2 yemek kaşığı elenmiş un
 • 2 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı dark kakao
 • 1 yumurta
 • 4 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı yağ

Tüm malzemeler karıştırılarak iki fincana eşit şekilde paylaştırılır. Fırın ayarına göre yaklaşık 1 dakika içinde sufleler hazırdır. Pişirme süresi fırından fırına değişiklik gösterebilir. Afiyet olsun.

Siz de yemek hazırlığını dakikalara hatta saniyelere indirmek için mikrodalga fırın tavsiyesi alabilir ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun modeli seçebilirsiniz.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.