En İyi 5 Derin Dondurucu - Derin Dondurucu Tavsiyeleri

Temmuz 2024

Derin Dondurucu Tavsiye Rehberi

Yılın 365 günü kalabalık ailelerin yanı sıra küçük işletmelerin de yardımına koşan en iyi derin dondurucu modelleri, gıdaları taze bir şekilde saklamaya yardım ederken lezzetlerini muhafaza eder. Yaz aylarında kış, kış mevsiminde yaz bahçelerini mutfaklara getiren popüler derin dondurucular arasında;

 • A+ tek kapılı 5 çekmeceli dikey
 • A++ sandık tipi
 • A+ 2 bölmeli 5 çekmeceli
 • A+ 7 çekmeceli flap kapak
 • 3 çekmeceli ve
 • Yatay modeller sayılabilir.

Yerli ve yabancı beyaz eşya markalarının ürettikleri farklı tasarım ve özelliklere sahip derin dondurucular arasından seçim yapmadan önce derin dondurucu tavsiye rehberine göz atabilirsiniz.

Derin Dondurucuların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Elektrik kesintisi olması durumunda da gıdaların çözünmeden saklanmasını sağlayan derin dondurucu modelleri kalın yalıtım malzemeleri kullanılarak üretilir. Kapak açıldığında veya uzun süre açık bırakıldığında sinyal sistemi devreye giren modeller sıcak veya soğuk hava değişiminden etkilenmez.

 • Hızlı dondurma
 • Şoklama ve
 • Dijital gösterge gibi ilave fonksiyonlar kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini eksiksiz karşılamaya odaklıdır.

Sandık tipi modeller; iç hacimler çok geniş olan sandık tipi en iyi derin dondurucu modelleri, etten sebzeye, meyveden balığa kadar her türlü gıdanın uzun süre ilk günkü tazeliğinde korunmasına elverişlidir. Kullanıcı tercihine bırakılan ilave sepet ve raf sistemleri sayesinde saklanmak istenen yiyecekler kolayca istif edilebilir. Fiyat/performans dengesi değerlendirildiğinde sandık tipi modeller ticari işletmelerin yanı sıra ev hanımlarının da gözdesidir.

Çekmeceli modeller; pratik kullanım özelliğiyle dikkat çeken çekmeceli modeller küçük ve büyük olmak üzere iki farklı boya sahiptir.

 • Buzdolabına benzeyen tasarımları
 • Farklı renk seçenekleri
 • Kompakt yapıları ve
 • Farklı ebatlarıyla her bütçeye hitap eden alternatifler arasından ihtiyaca en uygun olanı seçilebilir.

Gıdaların çekmecelere rahat bir şekilde yerleştirilmesini sağlayan iç dizayn sayesinde buzlanma riski minimum seviyeye çekilebilir.

Derin Dondurucu Kullanmanın Avantajları

Yüksek enerji verimliliğine sahip A+ derin dondurucu modeller, düz iç tasarımlarıyla kolay temizlenir. Buz çözdürmek gerektiğinde sıvı tahliye kapakları devreye sokularak işlemler kısa sürede tamamlanabilir. Cihaz içinde kullanılan soğutmaya yarayan gazlar insan sağlığı açısından risk teşkil etmez. Gövdeleri paslanma karşıtı malzemelerle hazırlanan ürünler uzun ömürlüdür.

Derin Dondurucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercihini çekmeceli modellerden yana kullanmak isteyenler satın alma kararı öncesinde ünitelerin kolay takılıp çıkarıldığını test etmelidir. Yine çekmeceli modellerde oluşan hacim kaybının hangi ölçülerde olduğu kontrol edilmelidir.

Mutfak, balkon, kiler ya da kış bahçelerine yerleştirilecek olan derin dondurucular ölçülerine uygun yerleri hazırlandıktan sonra kullanılmalıdır. Konum açısından değerlendirme yapılırken buz çözdürme ihtiyacında tahliye hortumunun uzunluğu ve mesafenin göz önünde tutulması güvenli bir kullanım alanı yaratacaktır.

Derin Dondurucu Fiyatları

Derin dondurucu fiyatlarını belirleyen özellikler arasında;

 • İç hacim
 • Enerji sınıfı
 • Teknolojik özellikler ve
 • Malzeme tercihi sayılabilir.

Tercih yapılırken iç hacim genişliğini dikkate almak, enerji verimliliği yüksek olan modelleri tercih etmek gerekir. Küçük ailelere çekmeceli tipler önerilirken kalabalık ailelere sandık tipi yatay dondurucular tavsiye edilir.

Dondurucu iç hacimle dış hacim orantılı olmalı ve büyüklük açısından değerlendirildiğinde ihtiyacı karşılamalıdır. Kapak menteşeleri ve lastikleri kaliteli ürünler uzun yıllar yiyeceklerin ilk günkü tazeliklerinde ve lezzetlerinde muhafaza edilmesini sağlar.

Derin Dondurucuda Saklanacak Besinlerin Ömrü Ne Kadar Uzar?

En iyi derin dondurucu modelleri sayesinde damak tadına uygun lezzetler yılın her günü hazırlanabilir.

 • Etler 6 ay
 • Sebzeler 9-12 ay
 • Meyveler 6-9 ay arasında derin dondurucuda saklanabilir.

Balıkların yıkanmadan ve temizlenmeden derin dondurucuya yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Derin Dondurucular Neden Isınır? Neden Buzlanır?

Derin dondurucuların dış kenarında gaz boruları bulunur ve kullanım esnasında bu borular ısınır. Fan motorunun arızalanması halinde cihaz genelinde ısınma yaşanır.

Fan arızası; yiyeceklerin olması gerektiği gibi saklanmasını sağlayan motorun doğru şekilde çalışmasını engeller.

Buzlanmanın farklı sebepleri olabilir. Özellikle nem oranı yüksek olan yerlerde bu soruna daha fala rastlanır. Deforme olmuş bir kapak lastiği de buzlanmaya neden olan ana sebep olarak gösterilebilir. Bu aşamada vakit kaybetmeden yetkili teknik servislerden yardım almak gerekir.

Siz de hemen şimdi bütçenizi korumak, sevdiğiniz lezzetlere dilediğiniz zaman ulaşmak, sağlıklı beslenmek ve gıdalarınızı en uygun şekilde uzun süre muhafaza etmek için derin dondurucu tavsiyesi alarak online siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.