Veri Depolama

Temmuz 2024

Veri Depolama

Veri depolama, verilerinize rahatlıkla erişebileceğiniz ve onları güvenli özel alanınızda barındırabileceğiniz bir eylemdir. Depolama yapabilmeniz için yedek araçlara ihtiyaç vardır. Günlük rutin işlerinizi, ofis işlerinizi, eğitim ile ilgili proje ve notlarınızı, özel hayatınızı yani kısaca aklınıza gelecek her şeyi depolama birimlerine aktararak yedekleyebilirsiniz. Kaliteli bir depolama aracı kullanırsanız bir sıkıntı olduğunda verilerinizi kurtarmak noktasında daha risksiz bir süreç yaşarsınız. Bu nedenle seçeceğiniz ürün önem arz eder.

Hangi Depolama Birimlerini Kullanmalısınız?

Depolama araçları genel olarak; taşınabilir disk (HDD), taşınabilir SSD ve USB bellek olmakla birlikte aynı zamanda bu işlemleri yapan dijital siteler de vardır. Her ne kadar dijital dünyada yaşıyor olsak da bu üç üründen birine mutlaka sahip olmanızı öneririz.

Peki, hangi ürün benim için doğru? Diye soruyorsanız bu konuda kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Günlük rutin ufak dosyaları depolayacak ve gününüzü kurtaracak bir araç istiyorsanız USB bellek tam sizin üretilmiş diyebiliriz. Diğer ürünlere nazaran daha az depolama kapasitesi sahip, küçük boyutlu ve kullanışlı bir üründür. Kapasite olarak da çeşitliliğe sahip olan bu ürünün en yaygın kullanımı 8, 16 ve 32 GB’dir. Bu ürünü kullanım amacı depolamaktan ziyade aktarım yapmaktır.

Elbette siz daha büyük kapasiteye sahip ve uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız bu noktada tercihiniz taşınabilir SSD olabilir. Kaliteli bir ürün satın aldığınızda müthiş bir performans elde edersiniz. Hızlı, sessiz çalışma performansı, uzun ömürlü kullanıma sahip olması ve depolama kapasitesi olarak alternatifli olması bu ürünü tercih edilebilir kılan özelliklerdir. Size tavsiyemiz minimum 250 GB kapasiteli bir SSD almanız olur. Tüm özel dosyalarınızı rahatlıkla yükleyebileceğiniz gibi aynı zamanda çok büyük boyutlara sahip olmadıkları için rahatlıkla çantanızda da taşıyabilirsiniz. Özellikle çalışan bireylerin sıklıkla tercih ettiği bu ürün, tüm yaptıkları işleri yedekleyerek garanti altına almasını da imkan sunar.

“Ben sevdiğim her şeyi indirir, arşivlerim” diyenlerdenseniz mutlaka taşınabilir disk (HDD) kullanmalısınız. MB, GB, TB alternatifleri bulunan bu diskler tamamen kullanım amacınıza göre depolama kapasitesini tercih edebilirsiniz. Tam bir hayat kurtarıcı olması ile birlikte arşivleme özelliği sayesinde de tüm dijital hayatınızı oraya yedekleyebilirsiniz. Güzel bir marka tercihi yaptığınız takdirde kolay kolay bozulmayan bu ürüne verdiğiniz tüm ücrete değecek diyebiliriz.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sayısızca dokümanın ve verinin sürekli elinizin altında erişebilir olmasını istiyorsanız mutlaka yedek depolama birimi kullanmanız gerekir. Tamamen sizin ihtiyaç ve kullanım amacınıza uygun olacak şekilde tercih etmeniz satın alma noktasında doğru ürün almanızı sağlayacaktır. Alacağınız bu teknolojik ürünün mutlaka markasına önem vermelisiniz. Piyasada çok fazla marka artık depolama birimi üretmekte ve maalesef hepsi aynı güveni sağlamamaktadır.

Unutmayın ki özel ya da genel olarak tüm hayatınızı aktaracağınız bu ürünler önemli ölçüde kaliteli olmasına özen gösterin.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.