En İyi 5 Taşınabilir SSD - Taşınabilir SSD Tavsiyeleri

Haziran 2023

Taşınabilir SSD Tavsiye Rehberi

Bilgisayarınızı rahatlatmak ve kendinize kişisel bir alan yaratmak istiyorsanız o zaman taşınabilir SSD tam sizlere göre!

Her teknolojide olduğu gibi elbette bu konuda da oldukça hassas davranmanız gereken noktalar var. Diğer disklere göre biraz daha pahalı olsa da oldukça kullanışlı ve avantajlıdır. Bu pahalılığın temel sebebi ise uzun ömürlü olmasına dayanır.

Bilgisayarınızı günlük hayatınızda kullanıyor olsanız bile dijital hayatınızı her zaman yedeklemelisiniz. Eğer çalışan birey iseniz ve sürekli yaptığınız işleri yanınızda taşıyorsanız mutlaka taşınabilir SSD ile işlerinizin kopyasını alarak garantilemelisiniz. Hızlı bir şekilde değişen teknoloji pazarında fiyat pusulasında maalesef ki bir gün bir günü tutmuyor lakin bu ürün verilecek olan tüm bütçeyi hak ediyor diyebiliriz.

SSD Seçimi Nasıl Olur? Her SSD Güvenilir Midir?

SSD satın almadan önce birkaç maddeye dikkat etmeniz için sizinle bazı ipuçları paylaşacağız. Yeni gelişen teknolojiye göre güncellenen her ürün aynı olmaz. Kişisel bilgisayarınız ile yuva girişi aynı olmasına ilk olarak özen göstermelisiniz. Hız ve sürücü kapasitesi de artı noktasında olmalıdır.

  • Taşınabilir SSD performansı bilgisayarınız ile uyumlu olmalı ve büyük dosyalar hızlı bir şekilde yüklenmelidir. Performansı düşük SSD ise uyum sorunu olmakla birlikte dosyaları yüklerken donma ve bağlantı kopması gibi sorunlar yaşanabilir.
  • Boyutu büyük alan her ürün depolama alanı da büyük anlamına gelmez. Bu nedenle depolama alanının boyutuna önem vermelisiniz. Elbette ihtiyacınıza uygun kapasitede almak size kalmış fakat en düşük 250 GB öneriyoruz. Hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • SSD içinde mekanik aksamalar bulunmasa da garanti belgesi ile satılan ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz
  • Her SSD elbette güvenilir değildir. Bildiğiniz ya da güvendiğiniz yakın çevrenizden daha önce taşınabilir SSD kullanan varsa onların tavsiyelerini de dinleyebilirsiniz.

Neden SSD Satın Alma İhtiyacınız Olsun?

Özellikle son yıllarda ortalığı kasıp kavuran taşınabilir SSD'lerin, sabit disklerin yanında sahip olduğu yetenek ve üstün özellikleri sayesinde yaygın kullanıma ulaşmıştır. Gelecekte daha da artış gösterecek olan bu ürün sizce neden bu kadar tercih ediliyor?

Çok basit, hemen anlatalım.

Hızları, sessiz çalışmaları, yüksek boyutlar, düşük güç tüketimi, ısınma problemi yaşatmaması ve dayanıklı duruşu ile uzun ömürlü kullanıma sahip olması ile sabit disklere oranla fazlasıyla tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Ayrıca tasarım olarak daha ince ve hafif yapıda olması kullanım kolaylığı da sunmaktadır.

Sabit disklere oranla birçok özelliği bulunan taşınabilir SSD'lerin fiyatı pahalı olsa da her zaman ürün değerini hak ettiğini söyleyebiliriz.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.