En İyi 5 Taşınabilir Disk - Taşınabilir Disk Tavsiyeleri

Nisan 2024

Taşınabilir Disk Tavsiye Rehberi

Günümüz çağında her şeyin artık yedeklenmesi gerektiği ve ne kadar kaliteli ürün alsak da tek bir alanda verilerimizi bırakmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Artık her şeyin çok hızlı hareket ettiği dünyada sabit diskler git gide popülaritesini kaybederek yerini taşınabilir diske bıraktı. İlk etapta düşük GB'lara sahip olan USB disklere kayıt işlemi yaparken şu an çok küçük boyutlarda ama yüksek depolama hakkı veren taşınabilir disklerle işimizi kolaylaştırıyoruz.

İnternet kullanımının artması ile aynı oranda dijital arşiv de artış gösterir. Bu nedenle büyük boyutlu verilerinizi saklamak adına taşınabilir disk bir ihtiyaç olurken aynı zamanda dilediğiniz yerde o verilere ulaşma özgürlüğü de ayrı bir pratiklik oluyor.

Teknoloji pazarında çok sayıda markanın harici taşınabilir diski bulunmaktadır. Aynı zamanda model ve depolama kapasitesi olarak da çok çeşitli opsiyona sahiptir.

Satın Alma Amacınız Nedir?

Teknolojinin tüm ürünlerinde olduğu gibi aynı şekilde taşınabilir disk için de satın alma amacınız olmalıdır. Belki şu an size mantıklı gelmiyor olabilir lakin ne için kullanacağınızı belirlemelisiniz. Ne kadar kapasiteye ihtiyacınız olduğunu belirlemesiniz. Ne kadar çok kapasite o kadar kaliteli ürün düşüncesi tamamen yanlıştır. Kapasite arttıkça diskin boyutu da artar. Bunu unutmayın.

Eğer özel hayatınızda fotoğraflarınızı ve dosyalarınızı arşivlemek istiyor, kendinize özel bir alan yaratarak kişisel deneyimi hissetmek istiyorsanız orta boyutlarda depolama alanına sahip bir hard disk alabilirsiniz. Standart boyutlarda 2 TB'lık bir ürün sizin hayatınızı diskin içine yetip artacaktır.

Çok geniş bir arşive sahipseniz ve iş hayatında mutlaka sık sık dosyalarınızı yedekleyip yanınıza almanız gerekiyorsa farklı ve belli bir boyutun üzerinde taşınabilir disk satın almalısınız. Bu sayede verilerinizi rahat bir şekilde kullanabilir ve alan yetersizliği korkusu olmadan güvenle yedekleme yapabilirsiniz.

En Önemli Konu: Performans

Günümüz çağında her teknoloji ürününde olduğu gibi taşınabilir disklerde de performans önemli konumdadır. Veri aktarım hızı yavaş olduğu takdirde bağlantı kopması yaşamanız da muhtemel sonuçtur.

Yüksek hız elbette ki yüksek performanstan gelir. Disklerin genel dönüş hızları 5400 RPM ya da 7200 RPM olur. Sizin burada uzun soluklu kullanım için tercih etmeniz gereken yüksek dönüş hızına sahip bir disk olmalıdır.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

  • Bu konunun başında USB girişi oluyor. Bilgisayarınızın giriş ve çıkışları ile alacağınız taşınabilir diskin giriş çıkışları aynı olmalıdır. Aksi takdirde ne kadar kaliteli bir disk alırsanız alın uyumlu olmadığı için kullanılmaz hale gelecek.

  • Markasına oldukça önem vermelisiniz. Bu konuda maalesef ki ucuz ve kalitesiz bir ürün alırsanız yükleme yaptığınızda bile o dosyanın açılmama riski ile karşı karşıya kalabilir aynı zamanda bağlantıda kopukluk yaşayabilirsiniz.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.