Oyuncu Bilgisayarı

Temmuz 2024

Oyuncu Bilgisayarı Satın Alma Rehberi

Son zamanların gelişen çağı elbette ki oyun çağıdır!

Günümüz teknolojisinde oldukça hızlı bir biçimde yükselişe geçen ve her geçen gün kullanıcısı artan oyun sektörünün elbette ki ürünleri de oyunculara özel olmalıdır. Genel olarak geceleri, uzun saatler oyun oynayan bireylerin mutlaka ekipmanları oynadıkları oyunlara uygun olmalıdır. Aksi takdirde bilgisayarı yüklemeleri kaldırmaz ve performans verimi düşerek donmalar, kasmalar ve aniden kapanmalar başlar. Tüm bu sorunlarla uğraşmamak ve rahatça oyun keyfini yaşamak adına kendinize oyuncu bilgisayarı ve ekipmanlarını almalısınız.

Oyun oynamak için bu kadar masraf yapmaya gerek var mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda kesinlikle evet diyeceğiz. Oyunların görüntülü kalitesi, grafikleri, çözünürlüğü ve boyutu fazla olduğu için her bilgisayar bu oyunları kaldıramaz. Gelişen teknoloji ile birlikte oyunların da yazılımları epey gelişti. Özellikle yeni nesil oyunlar için çok daha güçlü bilgisayarlar ihtiyaç haline geldi.

Oyuncu Bilgisayarının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki oyuncu bilgisayarı sadece masaüstü bilgisayarı olmak zorunda değildir. Teknoloji pazarında markalar artık çok kaliteli ve güçlü performans özelliğine sahip oyuncu laptopları üretiyor. Geniş oyuncu monitörü ile oynayacağım derseniz elbette ki masaüstü bilgisayar almanız gerekecektir.

Oyun bilgisayarı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Bu detayları iyice araştırıp karar verdiğiniz takdirde hata payına yer vermeyeceksiniz. Sizin için hazırladığımız satın alma rehberi sayesinde rahatlıkla kaliteli bir oyuncu bilgisayarına sahip olabilirsiniz.

Nasıl mı? Hemen açıklayalım.

  • İşlemci Gücü

  • RAM

  • Ekran kartı

  • Depolama alanı

  • Soğuma

  • Ekranın boyutu

  • Ekran çözünürlüğü

  • Ses kalitesi

  • Klavye ve Mouse

Bunlar bilgisayarınızda yüksek seviyelerde bulunması gereken özelliklerdir. Klasik bir bilgisayara oranla özellikle işlemci gücü, RAM ve ekran kartı konusunda hassas davranmanızı tavsiye edeceğiz. Ne kadar yüksek, oyuncu bilgisayarı için o kadar iyidir!

Ses kalitesi bazı bilgisayarlarda ne kadar iyi olsa da oyuncu kulaklığı yerini tutmuyor. Artı olarak online ve ekip olarak girilen oyunlarda daha kaliteli ve net bir iletişim kurmak için kesinlikle güzel ve kaliteli bir kulaklık satın almalısınız.

Keyfin Artmasına Yardımcı Olacak Ekipmanlar

Oyun oynarken en fazla kullanılan ve önem verilen araç tabii ki oyuncu klavyesi oluyor. Bu klavyelerin diğer klavyelerden özelliği biraz daha yüksek yapılması, yumuşak dokunuş, oyun için en sık kullanılan tuşların farklı renkte ya da şekilde olması ve ışıklı olmasıdır. Özellikle gece vakti oyun oynuyorsanız ışıklı olmasına ayrıca önem vermeniz gerekebilir. Klavye ile beraber bazen takım olarak bazen de ayrı ayrı satılabilen iki ürün daha vardır; oyuncu mouse ve oyuncu mousepad. Oyuncu mouse çok özellikli olup oyunlar için özel olarak tasarlanmıştır. Her dokunulacak alan eli kavrar ve oyunda verilecek komutlar mouse üzerinde tuşları vardır.

Oyun tutkunları bilgisayar başına geçtikten sonra uzun uzadıya oyunun keyfini çıkardığını hepimiz biliyoruz. Hiçbir birey bir oyun süresi oynayıp kalkmıyor ve tüm geceye uzuyor. Bu nedenle beden sağlığınızı korumak ve tüm gecenin keyfini çıkarabilmek adına oyuncu koltuğu almanızı önemle belirtmek isteriz.

Oyun İçin Masaüstü mü Dizüstü mü Tercih Edilmeli?

Bu elbette ki sizin konfor alanınıza uygun bir tercih olacaktır lakin bizden bir tavsiye isterseniz kesinlikle masaüstü diyebiliriz. Bunun en temel sebebi ise keyfinize göre rahatlıkla çevre birimlerini satın alabilir, daha ekleme yapabilirsiniz. Örneğin; oyunu laptopla mı oynamak istersiniz yoksa kocaman bir oyuncu monitörü ile mi? Büyük ekranda oynamak her zaman daha keyifli ve rahattır. Göz sağlığınız için de büyük ekran iyidir.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.