En İyi 5 Masaüstü Bilgisayar - Masaüstü Bilgisayar Tavsiyeleri

Haziran 2024

Masaüstü Bilgisayar Tavsiye Rehberi

Zaman içerisinde masaüstü bilgisayar tercihi yerine laptop kullanımı alsa da son zamanlarda tekrar popüler olmaya başlamıştır. Tüketiciler teknolojide daima yeni olanı takip ederler. Masaüstü bilgisayarlarda her dönem sağlamlığını koruyan işletim sistemi ve donanımlar sayesinde çok daha yüksek performans ile kullanım kolaylığı sunar.

Günlük kullanımın yanı sıra iş hayatı, oyun ve yüksek çözünürlük gerektiren programlar kullanacaksanız masaüstü bilgisayarlar tam size göre! Titizlikle seçmeniz gereken tüm püf noktaları sizinle paylaşacağız.

Masaüstü bilgisayarlar kullanım amacına ve alanına göre farklı özelliklerde olabilir. Bu nedenle istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak artı olarak beklentilerinizi giderecek bir bilgisayar satın almak istiyorsanız işlemci, işletim sistemi ve boyutuna önem vermeniz gerekir.

İşletim Sistemi

En yaygın işletim sistemlerinden başta gelen elbette Windows'tur. Belgelerinizi düzenlemenize ve üzerinde işlem yapmanıza, uygulamaları kullanmanıza, internete girmenize, işlerinizi halletmenize ve eğlencenin tadını çıkarmanıza yani sizin dijitalde istediğiniz her şeyi yapmanıza olanak tanır.

En yaygın kullanılan bir diğer işletim sistemi ise macOS'tur. Apple'ın özel işletim sistemi olduğu için sadece Apple cihazlarında bu işletim sistemini kullanabilirsiniz. Özellikle grafik tabanlı programlar kullanmak isteyen bireylerin ilk tercihi olan macOS, müthiş görüntü ve renk kalitesi sunmaktadır.

İşlemci

Bir bilgisayarın donanım özellikleri ne kadar güçlü olursa bilgisayar da o kadar güçlü hizmet sunar. Bu sebepten dolayı, işlemci seçiminizi yaparken kullanım amacınıza uygun yapmanızı tavsiye ederiz. Marka ve model olarak tonlarca seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Bu yüzden sistematik düşünmeli ve nokta atışı yapmalısınız. Özellikle çalışma ve oyun hayatı için alacağınız bilgisayarda işlemcinizin çekirdek sayısı yüksek olmalıdır.

Ek Özellikler

Masaüstü bilgisayarınızdan tam performans bekliyorsanız bilgisayarınızı da aynı şekilde tam donanımlı yapmalısınız. Mümkün olan en iyi özelliklere sahip bir bilgisayar almaya özen gösterin.

Peki, nedir bu mümkün olan en iyi özellikler?

Masaüstü alırken mutlaka düşünülmesi gereken konulardan birkaçı;

  • Yazılım
  • RAM
  • Ekran Kartı
  • Monitörler
  • Depolama ve Ek depolama seçenekleri
  • Aksesuarlar

Bu ek özelliklerin altını çizmeliyiz ki kullanım amacına uygun olarak tercih edilmesi en doğru seçim yolu olacaktır. Yüksek işlemler yapmanız gerektiren bir hayatınız varsa klasik bir bilgisayar maalesef ki sizin için yeterli olmayacaktır. Ayrıca set olarak hazırlanmış bilgisayarların yanında bu ek özellikleri ayrı olarak satın alabilirsiniz.

Hepsi Bir Arada Masaüstü Bilgisayarı

Yukarıda belirttiğimiz boyut ve biçim aslında bu noktada önem arz eder. Bilgisayar koymak için yeterli düzeyde alanı olmayan kullanıcılar ya da ofisler için idealdir. Hepsi bir arada masaüstü bilgisayarların hem kurulumu kolay hem de portatif olması ile diğer bilgisayarlara oranla daha minimal ve şık tasarıma sahiptir.

Bu bilgisayarların en iyi özellerinden biri de dokunmatik ekran işlevinin olmasıdır. Heyecan verici olmakla birlikte kullanım kolaylığı ve alandan tasarruf sağlar.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.