En İyi 5 Klavye - Klavye Tavsiyeleri

Temmuz 2024

Klavye Satın Alma Rehberi

Özellikle oyun oynayan bireylerin bilgisayarda en önem verdiği parça olan klavye, günlük hayatta en sık kullandığımız araç haline gelmiştir. Tüm verileri girdiğimiz teknoloji pazarının en popüler ürünlerinden biri olan klavyeyi birçok marka alternatifli olarak üretiyor diyebiliriz. Kullanım kolaylığının burada önemi yüksekken aynı zamanda yumuşak dokunuş ve boyutları da oldukça önem arz etmektedir.

Elbette ki sadece masaüstü bilgisayar kullanıcıları klavyeye önem vermiyor. Laptop satın alacak olan bireylerin de dikkat etmesi gereken bir unsur olan, tüm işlerimizi yapmak için o bölümü kullandığımız bir çevre birimdir.

Günümüz teknolojisinde birçok araç dokunmatik ekrana döndü ve dokunmatik klavye de bu sayede gelişmiş oldu. Ekranlarda yaşanabilmesi ihtimal olan tutukluk ve dokunmatiği bozulma gibi olaylardan dolayı bu noktada da iyi bir klavyeye sahip olan tablet önem arz eder.

Klavyenin İyisini Nasıl Seçerim?

Doğrusunu söylemek gerekirse klavye satın almak istiyorsanız biraz bütçenizi ona göre ayırmalısınız. Her bütçeye uygun, ekonomik fiyata sahip ürünler elbette ki var ama o ürünlerin hepsinin özellikleri ve dokunuş hissiyatları aynıdır. Bu nedenle kullanım amacınıza uygun, oyun oynamayı seviyor ya da uzun saatler bilgisayar başında kalıyorsanız biraz kesenin ağzını açmalısınız.

  • Q ya da F klavye olup olmayacağına ilk önce karar verin. Hangisi bugüne dek eliniz alıştı ise ondan devam edebilirsiniz.
  • Kablolu mu yoksa kablosuz mu alsam diye tereddüde düşebilirsiniz. Bu noktada ise bir yere bağlı olmadan bir şeyler yapabilme özgürlüğünüz var. Film izlemek, yazı yazmak, işlerinizi halletmek vs. gibi durumlarda klavyenizi yanınıza alır ve komutlarınızı oradan verirsiniz. Yani siz nereye klavyeniz oraya.
  • Şık bir tasarıma sahip olması önemli iken aynı zamanda ergonomik olması da çok önemlidir. Uzun soluklu kullanım yapıyorsanız özellikle ellerinizin sağlığına fazlasıyla önem vermelisiniz.
  • Gece çalışmayı ya da oyun oynamayı sevenler için tabii ki ışıklı klavyeden bahsedeceğiz! Bu klavyeler sayesinde hem gözleriniz yorulmayacak hem de bulunduğunuz ortamdaki ışığı keyfinize göre ayarlayacaksınız.
  • Bazı klavyeler oldukça sesli olabiliyor. Yumuşak tuş yapısına sahip klavyelerde böyle bir sorun yoktur. Bu nedenle “klavye sesi beni rahatsız ediyor” diyorsanız mutlaka tercihinizi bu yöne çevirin.
  • Multimedya özelliği sizin için önemli mi? Eğer ben film izlerken Mouse kullanmak istemiyorum, keyfimi yaşarken sadece klavyeden işimi halletmek istiyorum diyorsanız o zaman multimedya özelliği olan klavyeleri tercih edin. Bu sayede filmi tek tuşla dondurup tekrar oynatabilir ya da sesi dilediğiniz ayara göre ayarlayabilirsiniz.

Marka Önemli Mi?

Klavye satın alırken markaya ve bütçeye biraz önem vermeniz gerekir. Piyasadaki ucuz ve markasız ürünleri tercih edip hiçbir verim alamadan çöpe atmaktansa fiyat performans ürünlerine yönelebilirsiniz.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.