En İyi 5 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı - Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Tavsiyeleri

Haziran 2024

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Tavsiye Rehberi

Geniş işlevlerle donatılan en iyi mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri, belge veya görsellerin kâğıt üzerine basılmasını sağlar. İlgili kategorinin en çok satılan ürünleri arasında;

 • Renkli mürekkep tanklı yazıcı, tarayıcı, fotokopi
 • Tıpalı kartuşlu yazıcı
 • Wi-Fi yazıcı
 • Fotoğraf yazıcı
 • Fotokopi, tarayıcı, Wi-Fi, printer
 • All in one yazıcı
 • Wi-Fi mürekkep püskürtmeli çok fonksiyonlu yazıcı sayılabilir.

Kullanım amacı belirlenerek satın alınacak mürekkep püskürtmeli yazıcı fiyatları cihazın sahip olduğu donanım ve marka stratejilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Modelleri ve Özellikleri

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullandıkları kartuş tipine göre çeşitlere ayrılır.

 • Mürekkep püskürtmeli
 • Lazer ve
 • Nokta vuruşlu yazıcılar arasından ihtiyaca uygun en doğru model seçilmelidir.

Bu konuda yeterli tecrübeye sahip olmayan bireysel kullanıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcı tavsiye rehberi eşliğinde modeller arasında detaylı araştırmayı yapabilirler.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Fiyatları

Halk arasında inkjet olarak adlandırılan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, sessiz çalışır ve ortaya çıkan sonuç kalitelidir. Nokta vuruşlu yazıcılar çalışma prensibi gereği daha seslidir. Işık ve suya dayanıklı mürekkebin kullanıldığı modellerle elde edilen dokümanlar, vektörel çizimler ve grafikler konusunda lazer yazıcılar kadar etkili değildir.

 • Elektrik tüketimi son derece az olan modeller özellikle ev kullanımına uygundur.
 • Küçük ve taşınabilir modeller dizüstü bilgisayarlarla uyum içinde çalışır.
 • Günlük kullanım sıklığına göre seçilmesi gereken mürekkep püskürtmeli yazıcı çeşitleri tek kartuşla maksimum 250 sayfa basabilir.

Fiyatı belirleyen en önemli etken değişebilen mürekkep tankı veya bitmeyen kartuştur. Satın alma maliyeti daha yüksek olan bitmeyen kartuşlu modeller uzun vadede tasarruf sağlar.

“All in one” adı verilen yazıcı üzerine yerleştirilmiş fax, fotokopi ve tarayıcı özellikler mürekkep püskürtmeli yazıcı fiyatları üzerinde belirleyicidir.

Bu donanımlara ihtiyaç duyulmaması halinde sadece yazıcı özelliğine sahip marka ve modeller tercih edilmelidir. Kablosuz bağlantı özelliğine sahip ürünlerin fiyatı da kategorinin en yüksek grubu arasında gösterilebilir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Kartuş içinde bulunan sıvı mürekkepten faydalanan yazıcılar, renkli ve renksiz olarak çalışır. Sadece siyah baskı için siyah kartuş, renkli baskı için renkli kartuş kullanılmalıdır. Mürekkep tanklı modellerde sadece biten renge ilave yapmak yeterliyken, renkli kartuş bittiğinde değiştirilmesi gerekir.

Mürekkep püskürtmek için iki farklı çalışma sistemi mevcuttur. Bunlardan ilki ihtiyaç halinde mürekkebi ani olarak ısıtır ve basınçla püskürtür. Diğer yöntemdeyse mürekkep elektromekanik etkiyle yaratılan basınçla kâğıda aktarılır. Bu yöntemde baskı daha hızlı tamamlanır.

Renkli veya siyah beyaz baskıda sayfa başı hız 10-20 saniye arasında değişebilir.

Piyasada satışa sunulan en iyi mürekkep püskürtmeli yazıcı modelleri için satılan yedek kartuşun cihazla uyumlu olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Neden Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Kullanmalıyım?

Kategorinin en uygun fiyatlı modelleri nokta vuruşlu yazıcılardır. Bu modeller özellikle muhasebe departmanlarında makbuz, fatura veya fiş kesiminde kullanılır. Gürültülü çalışan modellerdeki yazı kalitesi mürekkep püskürtmeli yazıcılarla karşılaştırıldığında daha düşüktür.

Lazer tipi yazıcılar fiyatı yüksek olsa da baskı kalitesinden sessiz çalışmaya hatta hıza kadar pek çok farklı alanda üstünlüğe sahiptir. Kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirlendikten sonra mürekkep püskürtmeli yazıcı tavsiye alınarak maliyet avantajı sağlanabilir.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.