En İyi 5 Laptop Soğutucu - Laptop Soğutucu Tavsiyeleri

Nisan 2024

Laptop Soğutucu Satın Alma Rehberi

Ne kadar kaliteli bir bilgisayarınız olursa olsun mutlaka daha verimli kullanmaya özen göstermek gereklidir. Teknoloji ürünlerine hassas davrandığımız takdirde daha uzun ömürlü kullanım sağlayabilirken aynı zamanda da güçlü performansını koruyabiliriz. Bu nedenle bilgisayarınız için en gerekli ürünlerden biri laptop soğutucusudur.

Gün geçtikçe laptop boyutlarında oldukça küçülme oldu ve bununla birlikte donanım da küçüldü. Küçük bir sisteme güçlü donanım yerleştirdiğiniz takdirde ısı sorunlarını engellemeniz mümkün olmayacaktır. Özellikle güçlü programlar kullanıyor ve uzun saatler bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız donanıma fazla yük binmesinden kaynaklı aşırı derecede ısınma yapar. Yeni teknoloji ürünlerinde özel ısı boruları ve soğuma aparatları bilgisayarların içine eklenmiş olsa da maalesef ki laptop soğutucuya ihtiyaçta herhangi bir azalma olmaz.

Bilgisayarınız İçin En İyi Laptop Soğutucunu Nasıl Seçebilirsiniz?

Laptop soğutucusu ya da diğer adıyla soğuk mat bilgisayarlarınız ısınma yaptığı zaman sıcaklığını düşürmek için kullanılan bir aksesuardır. Genel olarak dizüstü bilgisayarların kendilerini soğutma özellikleri pek fazla yoktur bu nedenle bu ürünü bilgisayarınızın uzun ömürlü ve yüksek performanslı kullanmak için tercih etmelisiniz.

Genel olarak en çok kafa karıştıran soru ise bu ürünlerin pazarlama ürünü olup olmamasıdır. Buna en keskin cevap ile kesinlikle ihtiyaç ürünüdür diyebiliriz. Genel olarak birçok laptop kullanıcısı bilgisayarlarını yatağa ya da masaya koyarak vakit geçirmeye alışkındır. Bu tarz durumlarda bilgisayarların altındaki hava akışı net sağlanmadığı için bilgisayar kendisini rahat bir şekilde soğutamaz ve sisteme zarar verir.

Bilgisayarınız için en iyi soğutucuyu boyutuna göre seçebilirsiniz. Örneğin; genel olarak laptop soğutucuları 15 inç olduğunu varsayarsak ve sizin bilgisayarınız 17 inç ise bu soğutucu doğru bir ürün olmayacaktır. Ayrıca fan dönme hızını da unutmamak gereklidir. Fan dönme hızı ne kadar fazla ise o kadar iyidir. Ses ayarlanabilir özellikte fanları tercih ettiğinizde herhangi bir gürültüye de maruz kalmazsınız.

Son olarak da fanın yeri oldukça önemlidir. Laptopta en fazla ısınan bölümler ekran kartı ve işlemcidir. Bu nedene alacağınız laptop soğutucusunu bu iki donanıma yakın almaya önem verin.

Soğutucu Almanın Artıları

Oyun oynamayı çok seviyor, iş ya da eğitim amaçlı ağır programlar kullanıyor olabilirsiniz. Bu tarz işlemler bilgisayarın ısınmasını arttıran özelliklerdir. Bilgisayarın performansını zorlayan hareketler yaptığınız zaman mutlaka kaliteli bir laptop soğutucusuna ihtiyaç duyarsınız. Aksi takdirde ısıyı kontrol edemediğiniz için bilgisayarınıza zarar vermeye başlayacaktır.

Laptop soğutucusunun artıları;

  • Laptopunuzun aşırı ısınmasını önler.
  • Bilgisayarınızın ömrünü uzatır.
  • Donanımsal olarak verimliliği arttırır.
  • Taşınabilir olması ile birlikte yeni çıkan modeller oldukça hafif ve daha az gürültülüdür.
Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.