En İyi 5 Klima - Klima Tavsiyeleri

Temmuz 2024

Klima Tavsiye Rehberi

Isıtma ve soğutma sistemi denince akla gelen en iyi klima modelleri, yaşam konforuna pozitif katkı sağlar. Yazın soğutma ve kışın da ısınma ihtiyacını karşılayan klimalar arasında en popüler olanlar;

 • Üçgen tasarımlı A++ duvar tipi inverter modeller
 • Dual plus Wi-Fi klimalar
 • Merkezi modeller
 • Mini split klimalar ve
 • Portatif modellerdir.

Ana cihaz ve aksesuar seçimi yapmadan önce klima tavsiye rehberi detaylı olarak incelenmelidir. İklimlendirme teknolojileri dendiğinde ilk olarak akla gelen klimalar, her türlü şartta çalışarak beklentileri kusursuz bir şekilde karşılar.

Merkezi Klima Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen modeller merkezi klimalardır. Kullanıldıkları alanı hızlı bir şekilde ısıtma ve soğutma kabiliyetine sahip modeller pek çok markanın klima ısıtıcı kategorisinde yer almaktadır.

 • Tedarik ve iade kanalları hava dolaşımını kusursuz bir şekilde tamamlar.
 • Doğru bir seçim için doğru bir planlama yapılmalıdır.

Dış ünite vasıtasıyla alınan hava ısıtılır ya da soğutulur ve iç ortama verilir. İçerideki havayı dışarı atmak için yine dış ünite kullanılır.

Mini Split Klima Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kanalsız çalışan modeller yaşam alanında tadilat yapmak istemeyenlerin tercihidir. Marka, model, özellik ve aksesuar çeşidine göre klima fiyatları değişiklik gösterebilir.

Mini split klimalarda iç ve dış ünite mevcuttur. Genelde tek odanın serinletilmesi ya da ısıtılması gerektiğinde bu modeller akla gelir. Kendi özelliklerine göre değişmekle birlikte mini split modellerde en fazla dört iç ünite ana makineye bağlanabilir.

Isıtma veya soğutma ihtiyacı her bölgedeki termostat sayesinde istendiği gibi ayarlanabilir.

Tek bir bölgede ısıtma sistemi gerekliyse markaların hazırladıkları koleksiyonlar incelenerek nihai karar verilebilir.

Portatif Klima Nedir? Nerelerde Kullanılabilir?

Odadaki havayı içine alıp ısıtarak ya da soğutarak yeniden ortama bırakan en iyi portatif klima modelleri, kullanım kolaylığıyla ve sessiz çalışma özellikleriyle öne çıkar. Pencereye son derece basit bir şekilde monte edilebilen tahliye hortumu havayı dışarı atar.

 • Kolay kurulum
 • Taşınabilir özellikler ve
 • Uygun fiyat seçenekleriyle ön plana çıkan klimalar tek bir oda için ısıtma ve soğutma ihtiyacını karşılar.

Kapalı alanlardaki havayı istenen şekilde ayarlarken nemi de uzaklaştıran klimalar yaşam kalitesine doğrudan etki eder.

Klima Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sessiz çalışma özelliğiyle öne çıkan yeni nesil teknolojilere klima tavsiyesi alarak sahip olunabilir. Klima desteğiyle soğuk bir kış günü ısınırken ya da sıcak bir yaz gecesi serinlerken günlük hayat aktiviteleri kesintisiz bir şekilde sürdürülebilir.

Düşük enerji tüketimi yapan modeller elektrik faturasına yük bindirmez, bütçe dostudur.

Kaliteli malzemelerle kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarlanan modeller sağlık sorunlarına neden olmaz. Kapalı mekanlardaki havanın yenilenerek tazelenmesi için klima kullanılmalıdır.

Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Klima seçerken bütçe baştan belirlenmelidir. Kullanıcı yorumları göz önünde tutularak yapılacak seçimler uzun ömürlü bir hizmet için önemlidir. Invertor motorlar günde 8 saatten uzun kullanım için idealdir.

 • Üst seviyede enerji tasarrufu sağlayan klima modelleri seçilirken mekanın özellikleri tespit edilmelidir.
 • Klima boyutları, özellikleri, tasarımı ve klima fiyatları seçim aşamasında öne çıkan başlıklar arasında sayılabilir.

Aksesuar seçenekleri açısından zengin modeller yerli ve yabancı markaların koleksiyonlarının vazgeçilmez parçalarıdır.

Sizin İçin Hangi Klima Uygun?

Yaz ve kış aylarında sıcak ya da soğuk hava üfleyerek ortamdaki iklimlendirme ihtiyacını karşılayan en iyi klima modelleri, mekanın büyüklüğüne uygun olarak seçilmelidir. Yüksek verimin alınması için;

 • Metrekare büyüklük
 • İklimlendirme ihtiyacı olan bölgenin konumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortam ısısına duyarlı, akıllı modellerle dengeli bir sıcaklık ya da soğukluk manuel kontrole gerek kalmadan sağlanabilir.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.