En İyi 5 Grafik Tablet - Grafik Tablet Tavsiyeleri

Haziran 2024

Grafik Tablet Rehberi

Çizim ve tasarım tutkunlarının en sevdiği ürünlerden biri olan grafik tablet, sizin için vazgeçilmez bir parçadır!

Özellikle dijital dünyada tasarım işlerine ilk adımınızı atıyor ve bu amaca uygun bir ürün düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Grafik tablet tavsiye rehberi sayesinde hangi ürün sizin için daha doğru olacak inceleyeceğiz.

Yaptığınız çizimi ya da tasarımı bilgisayar ortamına aktarmanıza imkan sağlayan bu ürünle oldukça rahat edeceksiniz diyebiliriz. Birçok farklı boyutta ve tasarımda alternatifi olan tabletlerin aynı zamanda görüntü kalitesi ve çözünürlüğü de oldukça iyidir. Aynı zamanda basınca duyarlı olması da kalem vuruş hareketlerinizi algılaması ve çizilmemesi açısından oldukça önemlidir.

Çalışma Alanı Belirleyin

Çalışma alanı tabletin alan boyutunu belirler. Genel olarak mm ya da inç cinsinden ölçülür. Yani grafik tabletin çalışma alanı ne kadar büyükse yapacağınız işlemler de bilgisayar ekranına yansıması o kadar kolay olur.

Sizin İçin En İyi Grafik Tablet Seçimi

  • Grafik Tabletin Tipi ve Biçimi
  • Ekran Boyutu
  • Kalem Özellikleri
  • Aksesuarlar
  • İşlemci Performansı

Grafik tabletleri normal tabletlere göre yüksek hassasiyete ve güçlü bir performansa sahiptir. Bu sayede yüksek çözünürlüklü vektörel programları rahatça kullanabilir, çizim yapabilir ya da görüntü üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Kalemin Yetenekleri

Bu tip tablet özelliklerinin yanı sıra kalemin yeteneklerini de göz ardı etmemelisiniz. Rahat ve istediğiniz gibi hareket etmenize izin verecek, ince detaylara gireceğiniz ve ergonomik bir kaleme ihtiyacınız olacaktır. Kalemin hassasiyeti sayesinde tabletinize zarar vermeden ya da herhangi bir çizik yaratmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kalem konusunda ikinci önemli nokta ise elinize uygun olmasıdır. Elinize uygun olmayan bir kalem tercih ettiğinizde ağrılara yol açacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Amatörden Profesyonel Hayata Geçiş

Grafik tabletlerinin birçok alternatifi bulunmaktadır. Tasarıma ilk adımı atan bireylerin çok profesyonel bir tablet alması oldukça yorucu bir hadiseye sebebiyet verecektir. Tüm özellikleri anlamak ve tableti kullanabilmek için bunları çözmek zaman alacaktır. Bu nedenle başlangıç aşamasında bütçenize ve ihtiyacınıza uygun bir tablet tercih etmeniz öğrenme açısından konfor sağlar.

İşlemcinin Gücü

Satın almaya karar verdiğiniz grafik tabletin yeni çıkan işlemciye sahip olması o kadar mühim değildir lakin en ucuz ya da eski sürüm tablet aldığınız takdirde maddiyattan kıssanız da kullanım konusunda zorluklar yaşarsınız.

Ne gibi diye düşünüyor musunuz?

Açıklayalım…

Eski sürüm bir tablet almak sizi maddi olarak rahatlatsa da uzun vadede düşünüldüğü zaman epey zararlı çıkarsınız. Bunun temel sebebi ise yeni çıkan uygulamaların ve oyunların sürekli olarak güncellenmesi ve bu güncellemelerin de donanımsal güç istemesidir. Eski sürüm tabletlerde yeni sürüm programlar maalesef çalışmaz ve sizin kayıt aldığınız bir işlemi başka kullanıcıların açması problemli olabilir. Özellikle tasarım dünyasında bu konu oldukça önemlidir.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.