En İyi 5 Baskül - Baskül Tavsiyeleri

Haziran 2024

Baskül Tavsiye Rehberi

Obezite ve fazla kilolar çağdaş insanın derdi. Hatalı beslenme alışkanlıkları veya bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar nedeniyle alınan kilolar sağlığımızı da endişe verici bir şekilde tehdit ediyor.

Kullanımı son derece kolay olan basküller, kişiyi daha sağlıklı beslenmeye ve spor aktivitelerini düzenli yapmaya motive eder. Evde az bir yer kaplayan bir baskülle düzenli kilo kontrolü yapılabilir.

Baskül Nedir?

Basküller evimizde kilo kontrolünde bize rehberlik eden, kilo ölçen araçlardır. Her gün olmasa da düzenli aralıklarla kilo kontrolü yapmak isteyen kişilere baskül tavsiye edilir.

Modern basküllerde farklı özellikler olabilir:

  • Sadece kilo ölçen basküller
  • Kilo/yağ ölçümü yapan basküller
  • Bluetooth özelliği ile telefonunuza bağlanabilen akıllı basküller

Burada seçim tamamen sizin tercihinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişebilir.

Baskül Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ortalama bir kullanıcıya baskül önerisi yapılırken, kilo/yağ ölçümü yapan basküller daha çok tavsiye edilse de, bu bir tercih meselesidir. Vücuttaki yağlanmayı kontrol altında tutmak isteyen kişiler için tabii ki hem kiloyu hem de yağ oranını ölçebilen bir baskül en iyi baskül olarak kabul edilebilir.

En iyi dijital baskül arayışındaysanız, satın almaya karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bunlar baskülün dijital ekranının kolay okunabilir olması, baskülün ağırlık olmadığında kendi kendine kapanabilmesi, ve kapladığı yerdir.

Basküllerin Çalışma Sistemi

Biyoelektrik empedans analizi, kısaca BIA, vücut yağ ölçeklerinde kullanılır. Bunun için gerekli olan akım diyotlar vasıtasıyla vücuda iletilir. Yağ ve su farklı dirence sahip olduğundan teraziler vücudun su, kas ve yağ içeriği hakkında bilgi verebilir.

Ölçülen değerler Brozek formülü kullanılarak dönüştürülür. Vücut yağ yüzdesi 1.09-1.01 g / cm3 yoğunluk ile ilişkilidir.

En İyi Baskül Hangisi?

En iyi baskül markası hangisidir ona karar vermeden önce iyice detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Hemen ilk gördüğünüz en ucuz ürünü alırsanız hem istediğiniz ölçümleri sağlıklı yapmaz hem de çabuk bozulma ihtimali vardır.

Ucuz ürünlerin elektrik akımı daha zayıf olduğundan tüm vücudu tarayamaz ve alacağı ölçüm eksik olur. Ancak bel bölgesine kadar tarama yapılabilir. Cinsiyete özgü yağ dağılımı nedeniyle - kadınlarda, bacaklarda ve kalçalarda, erkeklerde tercihen midede yağ oluşma eğilimindedir - ucuz modeller genellikle erkeklerde çok olumlu, kadınlarda çok olumsuz sonuçlar verir.

Markalar arasında karşılaştırmalar yapın, müşteri yorumlarını okuyun ve iyice emin olduktan sonra baskülünüzü alın. Eğer dekoratif bir ürün arayışındıysanız cam baskül çeşitlerine de göz atabilirsiniz.

Baskül Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vücuttaki yağ-su bileşimi gün içinde değişir. Güvenilir karşılaştırma değerlerine sahip olmak için her zaman aynı anda ve benzer koşullar altında ölçüm yapmalısınız. Bu tür muayenede, vücutta elektrik iletkenlerinin bulunmaması ve ölçüm yapan bireyin son 48 saat içinde hiç alkol tüketmemiş olması ve herhangi bir aşırı spor aktivitesi olmaması önemlidir.

Ölçümü her zaman sabah kalktıktan sonra, aç karnına ve mesane boşken yapmak en iyisidir. Eller ve ayaklar kuru veya kremli olmamalıdır.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.