En İyi 9 Buharlı Ütü - Buharlı Ütü Tavsiyeleri

Eylül 2021

Buharlı Ütü Tavsiye Rehberi

Kalitesi ve sahip olduğu özelliklere günlük işleri kolaylaştıran ütü modelleri, tüketici taleplerine uygun olarak gelişmektedir. Malzeme kalitesinden kullanım ömrüne, fonksiyonel özelliklerden fiyatına kadar pek çok seçeneğin olduğu ürünler arasından seçim yapmadan önce kullanıcıların buharlı ütü tavsiyesi değerlendirilebilir.

Ütü yapmayı sevmeyenlere dahi ütüyü sevdiren konforlu modelleri kullananlar kendilerine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırabilirler.

Kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarlanan ütü modelleri, ev ve iş yerlerinin işlevsel küçük ev aletleri arasındadır. Kaliteli bir taban ve buhar çıkışına sahip olan modellerde kırışıklıklar zahmetsiz bir şekilde açılır.

Buharlı Ütülerin Özellikleri

Çok sık ütü yapan ve farklı kumaş türlerine sahip kıyafet, ev tekstili ve dekorasyon ürünlerini kullanan kişiler için buhar gücü son derece önemlidir. Kumaş üzerinde adeta kayan tabanlar ve yüksek buhar çıkışı, dağ gibi yığılmış kıyafetlerin hızlı ve zahmetsiz bir şekilde mükemmel görünüme kavuşmasını sağlar.

En çok elektrik tüketimi yapan ev aletleri arasında önemli bir yer tutan ütüleme işleminin kısaltılması enerji tasarrufu açısından da önemlidir.

Buharlı ütü tavsiyesi alırken modelin kullanım avantajlarının yanı sıra su haznesinin büyüklüğü ve kaç watt güce sahip olduğu da değerlendirilmelidir. Fiyat dengesi tüm özellikler göz önünde tutularak yapılmalıdır. Online sipariş güvencesi ve rahatlığıyla siz de hemen şimdi kendinize yeni bir ütü satın alabilih3>

Püskürtme gücünün önemi; buhar püskürtme gücü ütülenecek malzemenin hızlı ve kolay bir şekilde mağazadan ilk alınmış gibi görünmesini sağlar. Kumaş çeşidine göre buhar çıkaran ve ihtiyaç halinde ürün üzerine de püskürtme yapan en iyi buharlı ütü modelleri aynı zamanda da hafif olmalıdır. Bu aşamada çok sık ütü yapanların buhar kazanlı modelleri tercih etmesi daha doğrudur.

  • Buharlı ütülerin 1500 ile 3000 watt arasında değişen güçleri,
  • 40 mililitreden 450 mililitreye kadar değişen buhar hazneleri,
  • Kumaş türüne göre ısı seçenekleri ve
  • Sürekli buhar ihtiyacını karşılayacak püskürtme özellikleri vardır.

Çeşitli pratik yöntemler denenerek ve zaman içinde geliştirilerek ütü yapma işi daha keyifli ve konforlu hale getirilebilir.

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kirli çamaşırları yıkarken uygun miktarda yumuşatıcı kullanımı kumaşın fazla kırışmasını engeller. Kurutma özelliği olan makinelerden çıkan kıyafetler daha kolay ütü tutar. Kurutma makinesi olmayan evlerde çamaşırların asılırken gerdirilmesi varsa çamaşır makinesinin kırışıklık giderici fonksiyonunun kullanılır hale getirilmesi unutulmamalıdır.

Çamaşırlığın demir askılarının kuruyacak ürün üzerinde iz bırakmaması için kuru havlulardan yardım alınabilir. Ütüleme öncesindeki yıkama ve kurutma işlemlerinin doğru şekilde yapılmasının ütü yaparken harcanacak zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayacağı unutulmamalıdır!

Buharlı Ütüler Nasıl Temizlenir?

Yeterli buhar üretimi için su kullanılan ütülerde zaman içinde kireç sorunu baş gösterir. Kullanılan suyun kireç yoğunluğuna göre yaşanan sıkıntıların derecesi de farklı olur. Düzenli olarak kireç temizlemesi yaparak su sızıntılarının önüne geçilerek kumaşlar üzerinde oluşması muhtemel kahverengi lekelenmeler önlenebilir.

Düzenli bir temizlik ile buhar çıkış seviyesi de her zaman en üst seviyeye taşınır. Her ütü modelinin kireç temizlik tavsiyesi farklı olabilir. En iyi buharlı ütü modellerinin kullanma kılavuzunda yazan direktiflere harfiyen uyarak kısa sürede etkili bir temizlik yapılabilir.

Merve Tekinalp

Yazar: Merve Tekinalp

Uzun bir süre metin yazarlığı yaptıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Merve, her gün en iyi ürünleri sizler için bulmaya çalışmakta, bir şey satın almadan önce okumanız gereken rehberleri yazmaktadır.